RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Trening interwałowy - ekspert w spalaniu tłuszczu

Na sam początek wypada odpowiedzieć na pytanie – czym jest właściwie trening interwałowy. Chodzi tutaj o łączenie ćwiczeń charakteryzujących się bardzo duża intensywnością z ćwiczeniami o niskiej dynamice. To jedna z metod, która pozwala na prowadzenie efektywnego treningu w sposób krótki ale bardzo intensywny. Interwały polegają bowiem na tym, że na zmianę ćwiczymy szybko i wolno bez wprowadzania przerw. Wymusza to na organizmie znacznie większy wysiłek niż ten, który zapewniłby długi trening o stałej dynamice.

Trening interwałowy - ekspert w spalaniu tłuszczu

Interwały kontra kardio

Od pewnego czasu trwa dyskusja na temat skuteczności dwóch metod spalania zbędnego tłuszczu. W tej konfrontacji zwolennicy i przeciwnicy różnych sposobów ćwiczeń stawiają na dwóch faworytów – trening kardio i trening interwałowy. Jak wygląda ta sprawa w praktyce? Jeszcze nie tak dawno twierdzono, że redukcja tkanki tłuszczowej jest najbardziej zauważalna przy ćwiczeniach jednostajnych, wykonywanych z naciskiem na długi trening o średniej intensywności. Fitness i kulturystyka jednak wciąż się prężnie rozwija i najnowsze badania przeprowadzane z zawodowcami pokazały, że skuteczność treningu interwałowego w dziedzinie pozbywania się tłuszczu jest nawet do trzech razy wyższa niż w przypadku ćwiczeń kardio.

Czemu trening interwałowy tak świetnie radzi sobie z tłuszczem?

Spalanie zbędnego tłuszczu to skomplikowana reakcja chemiczna zachodząca w organizmie. Aby zainicjować odpowiednie procesy do jego przeprowadzanie potrzeba odpowiednich warunków. Tkanka tłuszczowa nie znika sama z siebie – jest redukowana dla zaspokojenia potrzeb energetycznych regenerującego się po wysiłku organizmu. Trening interwałowy angażuje o połowę więcej mięśni niż trening kardio, co sprawia, że po jego zastosowaniu zapotrzebowanie na energię znacząco wzrasta – organizm angażuje rezerwy tłuszczowe i skutecznie pozbywa się go nawet przez kolejną dobę. A to oznacza, że po intensywnym ćwiczeniu metodą interwałów możemy zająć się każdą inną aktywnością – pracą, odpoczynkiem czy nauką – i wciąż skutecznie chudnąć przez kilka następnych godzin.

Ćwiczę interwały a waga nie spada!

To bardzo często powtarzane zdanie na różnego rodzaju forach i stronach internetowych dla sportowców. Początkujący słysząc o skuteczności tej metody zaczynają ćwiczyć i nagle waga zaczyna pokazywać więcej niż przed treningiem! Czym jest to spowodowane?

Waga ciała to nie tylko tłuszcz – to wszystkie jego organy i tkanki. Ćwiczenia metodą interwałów bardzo mocno przyczyniają się do spalania tłuszczu, ale jednocześnie wzmacniają mięśnie – to wzrost ich gęstości powodować może ten nagły skok wagi, który jest często przyczyną paniki. Ale nie ma powodu do obaw – nie oznacza to, ze tkanka tłuszczowa nie jest redukowana. To po prostu jeden z pozytywnych efektów tej metody treningowej.

Jak ćwiczyć metodą interwałów?

Do prawidłowego wykonywania treningu interwałowego należy wykorzystywać na zmianę ćwiczeń o różnym tempie i różnego typu – na przykład aerobowe w połączeniu z izometrycznymi. Przykładowo może to oznaczać, że na przykład przez kilka minut ćwiczymy siłowo z hantlami po to by zaraz potem przejść na spokojny trucht na bieżni. Czas trwania treningu może być różny – skuteczny może być już dziesięciominutowy interwał. Ważne by nie przekraczać trzech-czterech kwadransów.

Trening interwałowy motywuje

Do treningu interwałowego trzeba się zmotywować samemu, ale jeżeli się to uda to szybko zauważymy, że intensywne i efektywne ćwiczenia same w sobie staną się bodźcem do dalszej pracy. Trening interwałowy wymaga koncentracji, skupienia i poświęcenia – dzięki temu daje poczucie, że robimy coś co ma sens i jest w pełni angażujące. To bardzo ważne, gdyż nie powoduje uczucia nudy ani rutyny i skłania do ciągłego przekraczania swoich własnych granic. A każdy sportowiec powie, że to właśnie jest najważniejsza rzecz w profesjonalnym i efektywnym prowadzeniu treningu.

pixel