RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Ćwiczenia cardio drogą do smukłej sylwetki

Wszyscy ci, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów powinni zdecydować się na wykonywanie ćwiczeń cardio. Już półgodzinny dziennie, minimum trzy razy w tygodniu, sprawi, że waga zacznie spadać. Oczywiście nie należy zapominać o racjonalnym odżywianiu.

Ćwiczenia cardio drogą do smukłej sylwetki

Czym są ćwiczenia cardio?

Trening aerobowy, bo tak również określa się ćwiczenia tego rodzaju, przynosi korzyści nie tylko w postaci zgubienia zbędnych kilogramów. Przyczynia się on do wzmocnienia wydolności mięśnia sercowego i poprawy ogólnej wydolności organizmu. Co więcej, wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Sprawia więc, że czujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni.

Czym cechuje się dobry trening aerobowy?

Aby trening cardio przyniósł efekty, musi być wykonywany według ściśle określonych zasad. Istotna jest długość jego trwania, która nie powinna być mniejsza niż pięćdziesiąt minut. Organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po dwudziestu minutach pracy. Jeśli więc ćwiczenia mają nam pomóc w schudnięciu, nie mogą być krótsze. Ważne jest również, aby nie zmieniać tempa ćwiczeń. Niektórzy myślą, że jeśli nagle zwiększą tempo treningu, to waga zacznie gwałtowniej spadać. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Nie tylko nie schudniemy szybciej, ale przestaniemy w ogóle gubić zbędne kilogramy. Dodatkowo pojawi się silne zmęczenie i niechęć do podejmowania aktywności fizycznej.

Dobrze zbilansowana dieta

Wiele osób jest przekonanych, że w czasie dbania o estetyczną sylwetkę nie można sięgać po ryż, makaron, czy słodycze. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Nie chodzi bowiem o rodzaj produktów, a zachowanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Jeśli mamy ochotę sięgnąć po słodki batonik czy talerz makaronu z sosem boloński, możemy to zrobić. Warunkiem jest jedynie nie przekroczenie dziennej ilości kalorii, którą możemy przyjąć. Kwestie dotyczące indeksu glikemicznego zdają się nie mieć w tym wypadku znaczenia. Przekraczając dzienny bilans kaloryczny, zaszkodzimy sobie nawet wtedy, kiedy będziemy spożywać kaszę gryczaną oraz dziki ryż.

Przykładowe ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia cardio można wykonywać z użyciem specjalistycznego sprzętu, ale wskazuje się również na grupę takich, które nie wymagają akcesoriów. Do tych pierwszych zalicza się między innymi:

  • stepper – urządzenie, które do pracy pobudzi przede wszystkim niskie partie naszego ciała. Jego zaletą jest możliwość regulowania tempa treningu. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają również regulację stopnia trudności;
  • bieżnia – ćwiczenia na niej wzmocnią całe nasze ciało, korzystnie wpłyną również na układ oddechowy. Decydując się na bieg na bieżni, należy pamiętać o utrzymywaniu prostej sylwetki. Ważne jest również, aby ruchy były harmonijne i płynne.
  • rowerek – urządzenie niezwykle korzystne dla mięśnia sercowego. Do wyboru mamy zwykły rower oraz urządzenie stacjonarne. W przypadku pierwszego rodzaju mamy również możliwość poznania bliższej lub dalszej okolicy. Decydując się na sprzęt stacjonarny, musimy zwrócić baczną uwagę na to, aby wysokość siodełka była dopasowana idealnie do naszego wzrostu;
  • orbitrek – mianem tym określa się urządzenie, które stanowi połączenie dwóch rodzajów sprzętu: bieżni oraz rowerka. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala zaangażować do pracy wszystkie mięśnie. Polecany jest dla osób, które z uwagi na problemy ze stawami nie mogą wykonywać ćwiczeń na bieżni. Doskonale rozbudowuje i kształtuje mięśnie bóg i pośladków;
  • step – szczególnie polecany kobietom, bowiem wspaniale wpływa na wygląd bioder;
  • wioślarz – zalecany zwłaszcza mężczyznom, którzy chcą wypracować piękne mięśnie ramion. Wzmacnia również mięśnie brzucha, a także dolnych partii ciała.

Wśród ćwiczeń, które nie wymagają sprzętu znajdziemy:

  • chodzenie po schodach – najprostsza i zarazem najłatwiej dostępne forma aktywności aerobowej. Pozwala spalić kalorie, ale również poprawić ogólną kondycję organizmu;
  • taniec – aby tańczyć, wcale nie trzeba zapisywać się na specjalistyczne zajęcia. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę i pląsać w jej rytm. Ważne, aby były to rytmy, które wręcz pociągają nas do ruchu;
  • skakanie na skakance – decydując się na tę formę aktywności, musimy pamiętać, że wiąże się ona z bardzo silnym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Skakanka to świetna propozycja dla tych, którzy w czasie ćwiczeń uwielbiają się bawić. Warto nie ograniczać się do jednej techniki skakania. Im szybciej będziemy skakać, tym bardziej intensywny będzie nasz trening.
pixel