RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Najlepsze przyrządy do ćwiczeń równowagi

Klub fitness czy siłownia kojarzą się głównie z treningiem siłowym lub kondycyjnym. Kwestia ćwiczenia równowagi dość często pomijana jest przez młodych i początkujących miłośników treningów. Młodzi panowie wolą skupić się na rzeźbie i podnoszeniu jak największych ciężarów, a młode dziewczęta ćwiczą dla płaskiego brzucha lub zgrabnej sylwetki. Równowaga jest jednak rzecz niezwykle ważną przy poważnie rozumianym treningu, gdyż jest to ten stan, w którym ćwiczący kontroluje swój środek ciężkości i utrzymuje balans. Czemu to takie ważne z punktu widzenia siłowni? Aby uzmysłowić to sobie, wystarczy przez chwilę wyobrazić sobie człowieka ze stukilową sztangą na barkach i słabym zmysłem równowagi – jeden niewłaściwy ruch czy dekoncentracja i wypadek gotowy. Bez dobrej równowagi nie ma także możliwości by osiągać dobre wyniki sportowe, gdyż między innymi od balansu ciała zależy cała koordynacja ruchowa, a więc zręczność i zwinność. Nie sposób też pominąć pozytywnego wpływu ćwiczeń równowagi na sylwetkę – balansowanie angażuje w dużej mierze do pracy mięśnie w okolicach brzucha i ud co przyczynia się do modelowania ładnej talii i pośladków.

Najlepsze przyrządy do ćwiczeń równowagi

Przyrządy do ćwiczeń równowagi

Sporty atletyczne czy gimnastyka wymaga dobrej równowagi i oczywiście nie zapomniano o tym w dziedzinie budowy przeznaczonego do tego celu sprzętu. Można oczywiście ćwiczyć i bez specjalistycznych urządzeń i skupić się na przysiadach wykonywanych na palcach czy klasycznych „jaskółkach”, ale przyrządy do ćwiczenia równowagi uatrakcyjniają i intensyfikują trening pozwalając unikać rutyny oraz przyczyniają się do szybszych efektów. Jakie są zatem najlepsze urządzenia w tej kategorii?

Krążki obrotowe – Twistery

Krążki obrotowe to jedne z najlżejszych i najprostszych urządzeń do ćwiczenia równowagi. Dzięki ich prostocie i niewielkiej masie można używać ich praktycznie wszędzie i zabierać ze sobą do parku lub na wakacje. Ćwiczenia na obrotowym talerzu polegają najczęściej na wykonywaniu skrętów bioder przy zachowaniu nieruchomej klatki piersiowej. Doskonale wyrabia to prawidłowy balans ciała i jednocześnie pięknie kształtuje brzuch oraz talię. Niektóre twistery posiadają także uchwyty działające jak ekspandery oraz pomagające w utrzymaniu równowagi w początkowej fazie ćwiczeń. W przypadku talerzy obrotowych bez uchwytów, w utrzymaniu prawidłowego balansu w pierwszych próbach można sobie pomóc przez oparcie ścianę czy stabilny mebel.

Dyski do balansowania

Kolejne urządzenie, które wyróżnia się prostotą i niewielkimi gabarytami. Dyski do balansowania posiadają dwie powierzchnie – jedna z nich jest płaska, podczas gdy druga półokrągła. Ćwiczenie na dysku do balansowania jest bardzo efektywne i pozwala na poprawę koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej oraz uczy prawidłowego balansu. Dyski służą do wykonywania wielu ćwiczeń, które normalnie przeprowadza się bez nich – na przykład mogą być to przysiady na dysku. Niestabilna powierzchnia sprawia, że nawet tak rutynowych ćwiczeniach podnosi się poziom trudności, angażowane są dodatkowe partie mięśniowe i potęguje się koncentracja. Dysk do balansowania jest jednym z bardziej uniwersalnych i niezwykle ciekawych przyrządów – przede wszystkich dlatego, że z jego pomocą praktycznie każde ćwiczenie zmienić można w trening równoważny. To także doskonały sposób na urozmaicenie codziennych ćwiczeń i przełamaniu rutyny.

Trenażery równowagi – Bosu

Urządzenia tego typu przypominają połowę piłki gimnastycznej przymocowaną do stabilnej podstawy. Elastyczna półokrągła kopuła może być w ustawiona w górę – wtedy ćwiczenie na niej przypomina nieco cyrkowe stanie na piłce, lub postawiona na ziemi i tworząc ruchliwą niestabilną podstawę dla sztywnej platformy. Takie trenażery tak jak dyski mogą mieć dodatkowe elastyczne uchwyty pomagające w chwytaniu równowagi i pozwalają na ćwiczenie ramion oraz górnej partii tułowia. Takie „pół-piłki” nazywane bywa czasami Bosu i jest jednym z bardziej przydatnych narzędzi dla sportowców. Pozwala także na duży zakres ćwiczeń i ich wariacji – przykładowo można wykorzystać je do ćwiczenia pompek opierając dłonie i na platformie i ustawiając trenażer kulistą częścią do ziemi.

Komu poleca się trening z przyrządami do ćwiczeni równowagi?

W praktyce można je polecić każdemu – dobry balans przyda się nie tylko w osiąganiu świetnych wyników sportowych, ale jest także przydatny w codziennym życiu. Dobra równowaga to stabilność i dobra koncentracja. Przede wszystkim jednak takie ćwiczenia spodobają się paniom i panom starającym się o ładną sylwetkę, miłośnikom jogi oraz gimnastyki sportowej. To także idealne uzupełnienie treningu fanów sportów walki i parkour

pixel