RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Skuteczna dieta proteinowa

Jakość przemiany materii w dużej mierze zależy od spożywanych przez nas produktów żywnościowych. Zwiększona podaż pokarmów bogatych w proteiny (białka) znacznie ją przyspiesza, a co za tym idzie sprawia, że w znaczny sposób tracimy na wadze. Odchudzające właściwości białek zostały potwierdzone naukowo i wykorzystane w jednej z najsłynniejszych oraz najbardziej kontrowersyjnych diet na świecie, czyli diecie proteinowej. Dieta proteinowa została opracowana przez francuskiego dietetyka, doktora Pierre’a Dukan’a. Stąd dość często jest nazywana dietą Dukana, ale występuje również jako dieta protal lub dieta białkowa. Jej podstawową zasadę stanowi zwiększona ilość spożywanych białek przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia tłuszczów i węglowodanów. Składa się z czterech etapów, z których ostatni należy stosować do końca życia.

Skuteczna dieta proteinowa

Faza I, zwana fazą ataku lub fazą uderzeniową

Pierwsza faza diety Dukana jest uważana za najcięższy etap tego programu żywieniowego. W trakcie kuracji uderzeniowej pierwsze efekty odchudzania są widoczne w bardzo krótkim czasie. Trwa ona 5 -10 dni i w tym czasie ubywa od trzech do pięciu kilogramów. Polega ona na żywieniu się jedynie produktami o wysokiej zawartości białka. Pod żadnym pozorem nie wolno jeść niczego spoza listy:

  • Chude mięso, takie jak: wołowina, cielęcina, konina, przyrządzane na grillu lub w piekarniku, ale bez dodatku tłuszczu.
  • Podroby
  • Pieczone, gotowane, wędzone lub surowe ryby.
  • Jaja.
  • Owoce morza.
  • Drób bez skórki, jednak z pominięciem mięsa kaczego.
  • Nabiał – odtłuszczony.
  • Woda mineralna, kawa, herbata, herbatki ziołowe oraz owocowe.

Faza ataku opiera się głównie na spożywaniu nabiału i chudego mięsa (produkty powinny zawierać nie więcej niż 4 – 5% tłuszczu). Należy pić dużo wody lub herbat, dozwolone są też napoje typu light niezawierające cukru. W trakcie etapu uderzeniowego nie zaleca się stosowania soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Dla poprawienia smaku potraw można dodawać chili, która przyspiesza procesy trawienne.

Faza II, czyli faza naprzemienna lub faza równowagi

Faza druga polega na łączeniu produktów z fazy pierwszej z warzywami. Odbywa się to w sposób naprzemienny: przez określoną ilość czasu należy spożywać produkty z etapu ataku, następnie przez taką samą ilość dni listę produktów fazy uderzeniowej wzbogaca się o warzywa. Wybór warzyw jest jednak ograniczony. Nie należy spożywać warzyw strączkowych (fasola, groch, bób, soczewica), które pomimo dużej zawartości białka, posiadają węglowodany zabronione w diecie proteinowej. Wykluczone też są ziemniaki, kukurydza oraz karczochy.

Do warzyw, które można spożywać należą: sałata, ogórki, pomidory, papryka, rzodkiewka, szpinak, szparagi, pory, cykoria, marchew, buraki, bakłażan, kapusta. Należy je spożywać na surowo lub gotowane (najlepiej na parze). Dodatkowo do menu można włączyć grzyby.

Faza równowagi opiera się nadal na liście produktów z fazy ataku. Osoby o lekkiej nadwadze powinny stosować naprzemiennie menu etapu I z rozszerzoną listą produktów z etapu II codziennie je zamieniając (1 dzień - produkty z fazy ataku, kolejny - produkty z fazy naprzemiennej, następny - powrót do etapu uderzeniowego, itd.). Natomiast osoby ze znaczną nadwagą i otyłością powinny spożywać produkty z grupy pierwszej przez pięć dni, następnie przez kolejne pięć dni produkty z grupy drugiej (5 dni - faza protein, 5 dni – faza protein z warzywami, kolejne 5 dni – powrót do fazy protein, itd.).

Faza równowagi jest, podobnie jak faza ataku, etapem odchudzającym. W zależności od planowanych rezultatów może ona trwać od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Stosuje się ją do momentu osiągnięcia zamierzonej wagi. Dr Pierre Dukan twierdzi, że w jej trakcie można stracić nawet do 20 kilogramów.

Faza III, czyli faza utrwalania

Faza utrwalania, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu utrwalenie osiągniętych wyników. Nie jest to już etap odchudzający, ale czas, kiedy utrzymuje się osiągniętą wagę na stałym poziomie. Faza ta ma również na celu zapobieżenie wystąpienia efektu jo-jo. W trzecim etapie diety proteinowej następuje rozszerzenie menu o dodatkowe produkty. Nadal należy stosować produkty z fazy ataku oraz fazy naprzemiennej, ale dołączyć do nich trzeba:

  • Jedną porcję owoców dziennie, z pominięciem czereśni, winogron oraz bananów;
  • Dwie kromki chleba pełnoziarnistego dziennie;
  • 40 g sera żółtego,
  • Dwie porcje produktów skrobiowych tygodniowo, takich jak ziemniaki, ryż lub makaron;
  • Udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej, oczywiście przygotowane bez użycia tłuszczu.

Dwa razy w tygodniu można spożywać obiad złożony z dwóch dań, tzw.: królewską ucztę, a jeden dzień w tygodniu musi być w całości poświęcony produktom proteinowym, czyli należy wróć do menu z fazy uderzeniowej.

Czas przebiegu fazy utrwalania jest zależny od ilości zrzuconych dotąd kilogramów. Na jeden stracony kilogram przypada 10 dni etapu trzeciego, czyli im większy spadek wagi tym dłuższy czas trwania fazy 3.

Faza IV – etap stabilizacji

Ostatnia i najdłużej trwająca, bo już do końca życia, faza diety proteinowej. Polega ona na stopniowym przejściu na normalne odżywianie, przy czym przez sześć dni w tygodniu spożywa się dowolne posiłki, a przez jeden dzień należy nadal stosować menu z fazy uderzeniowej, czyli pożywienie proteinowe. Dodatkowo, w celu uniknięcia efektu jo-jo, do codziennego menu trzeba włączyć 3 łyżki otrąb owsianych lub pszennych.

Dieta proteinowa – mniej kilogramów bez głodówek i ciężkich treningów

Dieta Dukana stosowana konsekwentnie, zgodnie z zasadami pozwala na pozbycie się nadprogramowych kilogramów bez wprowadzania restrykcyjnego menu lub sztucznych suplementów odchudzających oraz wykonywania męczących ćwiczeń fizycznych. Sprowadza się ona głównie do zmiany nawyków żywieniowych, na takie które pomagają w utrzymaniu wagi ciała na stałym poziomie.

pixel