Zalety stosowania pasa kulturystycznego podczas treningów siłowych.

Spis treści

Dlaczego warto ćwiczyć w pasie kulturystycznym?

Wiele osób podczas treningu korzysta ze specjalistycznego sprzętu. Oczywiście nie są to tylko i wyłącznie profesjonaliści. Oni zawsze pamiętają o tym, żeby zadbać nie tylko o ilość wykonanych ćwiczeń, ale także o ich jakość. Osoby, które wykonują je codziennie, np. w siłowni, bardzo często nie są świadome zagrożeń z nimi związanych. Musimy szczególną uwagę zwracać na bezpieczeństwo podczas trenowania.

Dlaczego pas kulturystyczny?

Pasy kulturystyczne to świetna pomoc, zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów. Jakie jest ich podstawowe zadanie? Oczywiście chodzi tutaj o likwidowanie przeciążeń kręgosłupa. Wspomagają one całe ciało podczas ćwiczeń. Zdarzyło ci się złapać kontuzję? Być może trening był wykonywany zgodnie z zaleceniami, ale główny element podtrzymujący ciało nie dał rady. Warto więc zapoznać się z fundamentalnymi danymi dotyczącymi pasa kulturystycznego. Jest on świetnym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z siłownią, jak i dla tych, którzy zajmują się tą dziedziną profesjonalnie.

Podczas zakupu pasa kulturystycznego warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Nie chcemy przecież dokonać niewłaściwego wyboru. Będzie to miało niekorzystne skutki w przyszłości. Oto podstawowe rzeczy, którymi warto sugerować się przy zakupie omawianego produktu:

 • szerokość,
 • jakość materiału, z którego pas został wykonany,
 • producent,
 • cena

Kiedy stosować?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z pomocą pasa kulturystycznego warto zapytać specjalistę, jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Sprawa nie jest tak oczywista, jak to się z pozoru wydaje. Tego typu produkty są wykonywane w różnych rozmiarach. Należy dobrać rozmiar i rodzaj ćwiczeń indywidualnie do preferencji i możliwości. O tym oczywiście powinna poinformować nas osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Jeśli należymy do kategorii osób, które nie znają się na artykułach pomocniczych w czasie treningu, tym bardziej powinniśmy poprosić o radę specjalistę. Nie można niczego robić na własną rękę. To zły początek i źle wróży na przyszłość (przykładowo poważną kontuzją).

Jeśli chodzi o kwestię doboru materiału, to wybór jest oczywiście bardzo bogaty. Rynek oferuje różnego rodzaju urządzenia i artykuły pomocnicze do trenowania. Najlepsze są pasy kulturystyczne wykonane ze skóry. Można się jednak spotkać z kilkoma rodzajami. Oto one:

 • pasy ze zmielonej skóry,
 • pasy ze skóry cielęcej
 • pasy ze skóry bydlęcej

Przy wyborze należy się kierować raczej rozmiarem i ceną. Skóra w każdym z powyższych przypadków jest pochodzenia naturalnego. Ma to oczywiście ogromny wpływ na użytkowanie pasa. Najlepszy można założyć:

 • na ubranie,
 • pod ubranie

Chodzi tutaj o to, aby można było robić te dwie rzeczy za pomocą tego samego pasa kulturystycznego. W większości dostępnych artykułów na rynku tak właśnie jest. Warto jednak przyjrzeć się pasowi albo zapytać sprzedawcę, jaki rodzaj użytkowania wchodzi w grę. Pas musi być dla nas wygodny. Powinniśmy uprzedzić sprzedającego, w jaki sposób chcemy zakładać pas. Optymalne rozwiązanie to możliwość zakładania pasa zarówno na ubranie, jak i pod nie.

O pas kulturystyczny trzeba odpowiednio dbać. Jeśli po treningu rzucimy go gdzieś do szafy, to z pewnością krótko nam posłuży. Warto zwrócić uwagę na jego stan. Jeśli kupujemy taki artykuł używany, to nie może on być w żadnym wypadku zniszczony. Narazimy się na mocne przeciążenia. Możemy dostać jakiejś kontuzji. Innymi słowy: mocno zniszczony pas nie będzie pełnił swojej podstawowej roli, czyli podtrzymującej układ szkieletowy w najbardziej znaczącej jego części (kręgosłup). Jeśli pas:

 • jest przetarty,
 • naturalnie się zestarzał,
 • widać na nim znaczne ślady użytkowania,
 • widać, że zmieniły się właściwości materiału

Powyższe kwestie oznaczają w praktyce tylko jedno: produkt nie nadaje się do użytkowania, lecz do wyrzucenia. Należy albo zrezygnować z jego kupna albo jak najszybciej pozbyć się go z domu.

Aby pas mógł służyć przez dłuższy czas, trzeba koniecznie wykonywać pewną czynność. Chodzi tutaj mianowicie o jego odpowiednie suszenie po przebytym treningu. Sprawa wydaje się prosta i oczywista. Niewielu użytkowników jednak o tym pamięta. Zasada jest następująca: po każdym użyciu należy suszyć pas kulturystyczny w temperaturze pokojowej. Jeśli zrobimy to w temperaturze wyższej, mogą zmienić się właściwości materiału. W wyniku działania niższej temperatury, może on suszyć się dużo dłużej. Trzeba więc mieć na uwadze nie tylko to, że musi on się wysuszyć, ale że potrzebne do tego są odpowiednie warunki.Nie wolno oczywiście czyścić omawianej rzeczy jakimiś rozpuszczalnikami albo wybielaczami. Efekt może być opłakany. Dojdzie z pewnością do uszkodzenia struktury pasa.

Czego używać do czyszczenia pasa? Jeśli chodzi o pas wykonany ze skóry naturalnej, a są to jedne z najlepszych, musimy go delikatnie przecierać zwilżoną szmatką. Wodą! A nie detergentami, środkami drażniącymi itp. Oryginalne elementy, wbudowane w strukturę omawianej rzeczy, nie są bez znaczenia. Przy korzystaniu z takich środków, można uszkodzić pas. Dodatkowo nie są one „wbudowane” dla ozdoby. Jeśli będziemy próbowali je modyfikować, to może dojść do pogorszenia się warunków zapewniających bezpieczeństwo.

Gdzie można korzystać z pasa kulturystycznego? Oczywiście chodzi tutaj o miejsca, gdzie wykonuje się intensywny trening fizyczny. Mogą to być zarównosiłownie, jak i kluby fitness. Szczególnym przypadkiem jest kulturystyka.

W jakim okresie stosować omawiany produkt? Specjaliści wypowiadają się w tej sprawie jednoznacznie: jeśli chcemy ukształtować swoją masę mięśniową, to warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jednocześnie wpływamy na rozwój naszej siły. Pas kulturystyczny z pewnością w takim okresie będzie bardzo pomocny.

Dlaczego warto ćwiczyć w pasie kulturystycznym? Odpowiedź jest jednoznaczna. Jak zostało to już wspomniane, podtrzymuje on jeden z naszych najbardziej narażonych na kontuzje części układu szkieletowego. Oto kilka najczęstszych sytuacji, kiedy powinno się z niego skorzystać:

 • martwy ciąg,
 • wyciskanie,
 • przysiady ze sztangą,
 • uginanie przedramion

W powyższych przypadkach szczególnie obciążona jest dolna część kręgosłupa. Chodzi o to, aby ją wspomóc. Pas kulturystyczny zapewnia stabilizację odcinka lędźwiowego. Trening z jego pomocą jest więc jak najbardziej wskazany.

Warto z pewnością zapoznać się z kilkoma fundamentalnymi cechami omawianego pasa. Jest ich co najmniej kilkanaście. Oto kilka z nich:

 • dopasowywanie się do tułowia,
 • stabilizacja kręgosłupa,
 • nie ograniczanie swobody wykonywanych ruchów

Jeśli decydujemy się na zakup pasa kulturystycznego warto z pewnością dobrać odpowiedni rozmiar. Nie może on być ani zbyt ścisły, ani za luźny. Nie tylko nie będzie nam w nim komfortowo podczas treningu, ale może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia.

Podsumowanie

W pasie kulturystycznym trzeba ćwiczyć, ale z głową. Wiele osób, które intensywnie trenują, a nie trenują tylko siebie, a również inne osoby, wypowiada się na temat tego artykułu bardzo pozytywnie. Przestrzega jednak przed lekkomyślnością. Pasa kulturystycznego trzeba używać z rozwagą. Innymi słowy: wtedy, kiedy trzeba. Nie zakładamy go po to, żeby ładniej wyglądać. Pełni on określoną funkcję podczas intensywnych ćwiczeń. Jego negatywną stroną, jeśli zakłada się go za często, jest oczywiście zły wpływ na jamę brzuszną. O co tak naprawdę chodzi? Pas powoduje zwiększony nacisk siły właśnie na tę część ciała. Dochodzi do odciążenia kręgosłupa, ale gdzieś ta siła przecież musi się przenieść. W wypadku zbyt częstego zakładania, przykładowo nieadekwatnego do sytuacji, może dojść doosłabnięcia dolnych mięśni grzbietu. Zakładajmy więc pas wtedy, kiedy na prawdę trzeba. Dodatkowy nadzór specjalisty z pewnością się tutaj przyda. Nasze dolne mięśnie grzbietu mogą szybko przyzwyczaić się do nienaturalnego „wsparcia”. Trenerzy mówią w tej sprawie jedno: należy go zdjąć, kiedy nie jest potrzebny.

Podczas wyboru właściwego pasa, należy o pomoc poprosić osobę, która jest zaznajomiona z tematem. Lepiej nie sugerować się lakonicznymi wypowiedziami na forach internetowych. Specjaliści nie bez powodu polecają stosowanie pasa kulturystycznego. Faktycznie – zapobiegł on już wielu kontuzjom. Sprawa jest więc oczywista. Również dla nas będzie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak przejrzeć dostępne oferty, a wybór uzależnić od preferencji i możliwości. Podobnie przecież jest z ćwiczeniami! Nie można niczego robić przeciwko sobie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ciało czasami potrzebuje również sztucznego wsparcia. Nie można z tej możliwości korzystać, jeśli jest nieadekwatna do sytuacji. Jeśli jesteśmy ignorantami w tej sprawie, to będzie to miało bardzo negatywne skutki w przyszłości.

Pasy kulturystyczne są przeznaczone dla każdego. Ważna jest więc ich uniwersalność. Każdy, kto potrzebuje wsparcia dla kręgosłupa, może z powodzeniem z nich korzystać. Zarówno przy wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń, jak i przy korzystaniu z omawianej rzeczy, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Wielu ludzi szukało magicznej recepty na szybką rozbudowę mięśni. Jest ona jedna: z głową i z umiarem.

Pasy kulturystyczne można kupić już za kilkanaście złotych. Warto jednak przyjrzeć się im uważniej. Jakość wykonania jest naprawdę bardzo istotna. Dlatego też nie jest ważna tak bardzo cena, lecz producent, który daje gwarancję komfortowego użytkowania oraz zastosowania tylko najlepszej jakości materiałów. Użytkownicy pasów kulturystycznych bardzo przyjaźnie wypowiadają się na temat wersji skórzanej. Z pewnością lepiej współgra ona z ciałem, niż inne typy. Nie musimy przepłacać, ale powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór.

Pasy kulturystyczne, jak widać, są bardzo pomocne przy wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Pełnią bardzo ważną funkcję dla naszego ciała. Dzięki nim możemy praktycznie wyeliminować wszelkie kontuzje. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kręgosłup. Zaufajmy im i używajmy z rozsądkiem. Z pewnością będziemy z nich bardzo zadowoleni, jeśli nasz wybór padnie na odpowiedni typ. Pamiętajmy, nie powinniśmy korzystać z tego typu artykułów bezmyślnie!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony przekazujesz niektóre dane osobowe. Dowiedz się więcej o ochronie danych osobowych oraz swoich prawach. Jeżeli nie wyrażasz zgody, opuść stronę.
Zamknij
pixel