RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Trening na atlasie do ćwiczeń w warunkach domowych

Sporo osób, które pragną uzyskać wymarzoną sylwetkę, decyduje się na zakup atlasu do ćwiczeń. Nic dziwnego, ponieważ atlas to sprzęt, który posiada wiele zalet. Jest nieoceniony podczas budowania imponującej muskulatury. Plusem jest to, że atlas umożliwia dopasowanie obciążenia do możliwości użytkownika. Warto też pamiętać, że obciążenia są właściwie zabezpieczone, dzięki czemu ćwiczymy efektywnie i bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że powinno się całkowicie rezygnować z ćwiczeń na wolnych ciężarach. Atlas daje możliwość wykonywania ćwiczeń przez kilka osób w tym samym czasie, ponieważ w jednym miejscu znajduje się wiele sprzętów. Bywalcy siłowni także doceniają atlasy, ponieważ pozwalają one pracować nad każdą partią mięśni. Wielofunkcyjność i łatwa obsługa urządzeń sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością.

Trening na atlasie do ćwiczeń w warunkach domowych

Jak zacząć ćwiczenia na atlasie?

Zanim przystąpimy do treningu, warto zaopatrzyć się w wygodny strój. Przed rozpoczęciem ćwiczeń ściągamy biżuterię. Zaleca się rozpoczynanie treningu na atlasie dopiero po upływie godziny od posiłku. Ponadto sprawdzamy, jakie maksymalne obciążenie zniesie konstrukcja atlasu i ile może ważyć użytkownik.

Nie należy ćwiczyć szybko. Unikamy blokowania ruchów, starając się nadać im płynności. Odpowiednio dobrane tempo pozwala skutecznie stymulować mięśnie. pamiętamy o wdechu podczas mniejszego wysiłku i o wydechu podczas większego. Mięśnie powinny otrzymywać potrzebną im ilość tlenu, aby trening dał pożądane efekty.

Zaleca się przyjmowanie prostej postawy, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Napięcie brzucha oraz dolnej części pleców pomaga zrównoważyć ruchy. Zanim przystąpimy do ćwiczeń, powinniśmy wykonać rozgrzewkę. Pozwala ona przygotować układ ruchu do większego wysiłku, rozgrzać mięśnie i stawy. Brak przynajmniej kilkunastominutowej rozgrzewki zwiększa ryzyko pojawienia się kontuzji, ponieważ organizm nie został odpowiednio przygotowany do dużego wysiłku fizycznego. Rozgrzewka to ćwiczenia rozciągające oraz elementy treningu cardio.

Rozpoczynając ćwiczenia na atlasie wybieramy odpowiednie obciążenie. Musi ono zapewnić nam możliwość wykonania wszystkich powtórzeń w tym samym tempie. Jeśli przecenimy swoje możliwości, możemy doprowadzić do kontuzji. Jeśli obciążenie powoduje ból, powinniśmy je zmniejszyć. Można to zrobić poprzez umieszczenie bolca w otworze odpowiadającym właściwej masie.

Przestrzegamy przerw, jakie powinniśmy uwzględnić po każdym etapie ćwiczeń. To podczas tych momentów nasze mięśnie regenerują się i rozbudowują. Przerwy pomagają zapobiegać zakwasom.

Przykładowe ćwiczenia na atlasie

Atlas umożliwia nam wykonywanie treningu na masę, siłę oraz rzeźbę. Dzięki właściwemu wykonywaniu ćwiczeń możemy stymulować odpowiednie partie mięśni.

  • Brzuch. Mięśnie brzucha możemy stymulować poprzez wykonywanie skłonów tułowia na wyciągu. Jest to możliwe w pozycji stojącej, siedzącej lub klęczącej. Skłony możemy wykonywać na ławce ustawionej w pozycji skośnej lub pionowej.
  • Przysiady z obciążeniem na barkach oraz prostowanie nóg w siadzie pobudza do pracy mięśnie czterogłowe ud. Mięśnie dwugłowe ud będą zaś pracować podczas uginania nóg w leżeniu.
  • Przywodzenie nóg do wewnątrz i ich odwodzenie na zewnątrz powoduje pracę oraz wzmocnienie mięśni przywodzicieli ud.
  • Zginanie przedramion z wykorzystaniem wyciągu dolnego pobudza mięśnie dwugłowe ramienia. Te same mięśnie stymulujemy podczas ćwiczeń zakładających zginanie ramion z użyciem wyciągu górnego.
  • Unoszenie ramion z wykorzystaniem wyciągu dolnego to ćwiczenie na barki. Pozwala na pracę mięśnia naramiennego i części obojczykowej mięśnia piersiowego.
  • Ćwiczenie polegające na zginaniu ramion opartych na poręczach, gdy nogi nie dotykają podłoża angażuje mięśnie piersiowe oraz mięśnie trójgłowe ramienia. W celu zwiększenia siły można po pewnym czasie umieścić obciążenie pomiędzy stopami.
  • Podciąganie się na drążku przy atlasie pozwala stymulować mięśnie grzbietu.
  • Przyciąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej proponowane jest osobom pragnącym zwiększyć masę mięśni grzbietu. Przyciąganie tego samego drążka do karku angażuje nie tylko mięśnie grzbietu, ale również mięśnie przedramion.

Ćwiczenia po ćwiczeniach

Ćwiczenia rozciągające to nie tylko obowiązkowy punkt rozgrzewki, ale też dobry wybór po zakończeniu treningu na atlasie. Pozwalają one wzmocnić ścięgna, poprawić ukrwienie mięśni oraz rozluźnić je po wysiłku fizycznym. Regularne rozciąganie, zwane też stretchingiem, poprawia elastyczność naszego ciała. Długość każdego ćwiczenia to minimum pół minuty, więc nie jest to czasochłonne zajęcie. Efekt jest natomiast długotrwały, ponieważ rozciąganie poprawia ruchomość stawów oraz przyspiesza regenerację mięśni.

Dla kogo atlas?

Ćwiczenia na atlasie to znakomita propozycja dla wielbicieli wysiłku fizycznego. Zanim rozpoczniemy trening pamiętajmy aby odwiedzić lekarza, ponieważ niektóre choroby stanowią przeciwwskazanie dla ćwiczeń na atlasie. Powinny z nich zrezygnować osoby cierpiące na choroby serca oraz posiadające problemy z kręgosłupem.

pixel