RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Ćwiczenia hantlami dla początkującego

Ćwiczenia z hantlami są jedną z najpopularniejszych aktywności, którą wybierają Polacy. Powodem takiej decyzji jest oczywiście dostępność tego produktu oraz możliwość wykonywania ćwiczeń zarówno w domu, jak i na siłowni. Tego rodzaju ćwiczenia zalecane są osobom, które pragną nie tylko wzmocnić mięśnie ciała, ale również stopniowo budować masę mięśniową, szczególnie w okolicach ramion oraz barków. Ćwiczenia z hantlami są popularnymi również ze względu na to, iż do ich wykonywania nie potrzeba specjalnego instruktażu - oczywiście doskonałym pomysłem będzie zapytanie o radę specjalistę, jednak samodzielne ćwiczenia w domu nie będą sprawiać nam trudności.

Ćwiczenia hantlami dla początkującego

Co do ćwiczeń poza hantlami?

Z pewnością strój, zapewniający swobodę ruchów, który powinien składać się on z wygodnych spodenek dresowych oraz koszulki bawełnianej, która pozwoli skórze oddychać. Przyda się również ręcznik lub frotka do wycierania potu z czoła. Koniecznym zakupem będzie także mata gimnastyczna, która pomocna okaże się podczas wykonywania ćwiczeń na siedząco lub leżąco.

Dlaczego warto ćwiczyć z hantlami?

Powodów dla rozpoczęcia tego sportu jest naprawdę wiele:

  • regularne ćwiczenia z hantlami pozwalają na rozbudowanie mięśni barków oraz ramion, znacznie wydłużając ich czas pracy,
  • wzmacniają mięśnie rąk,
  • ćwiczenia wpływają na ogólną koordynację ruchową,
  • ćwiczenia z hantlami pozwalają wysmuklić sylwetkę,
  • tego typu ćwiczenia wzmacniają mięśnie kręgosłupa,
  • podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, zwane również hormonami szczęścia,
  • aktywność fizyczna sprawia, że nasz organizm dotlenia się i znacznie lepiej funkcjonuje

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do ćwiczenia z hantlami? Tak - ćwiczeń tego typu nie powinny wykonywać osoby z wadami kręgosłupa - ze względu na obciążenie i wysiłek sport ten może przyczynić się nie tylko do pogłębienia wady, ale również innych powikłań. Ćwiczenia z hantlami nie są również korzystne w przypadku tych osób, które pragną całościowo wzmacniać organizm - są to ruchy skierowane na powiększenie masy mięśniowej obręczy barkowej.

Jak rozpocząć trening z hantlami?

Zanim zdecydujemy się na zakup hantli do domu warto wybrać się na pobliską siłownię i sprawdzić, czy taka forma aktywności na pewno nam pasuje. Koniecznie wybierzemy się na 3-4 treningi, aby obserwować również, jak nasz organizm będzie zachowywał się następnego dnia - czy będziemy czuli zmęczenie? Czy pojawią się jakiekolwiek kontuzje? Będąc na siłowni, warto również spytać o poradę profesjonalnego trenera. Podpowie on, jak prawidłowo wykonywać konkretne ćwiczenia, doradzi też w jakich seriach i odstępach należy się na nie decydować. Kiedy już przekonamy się, że taki rodzaj aktywności jest dla nas, nie pozostaje nam nic innego, jak zakupić hantle i niezbędny sprzęt oraz rozpocząć treningi!

Jak rozplanować ćwiczenia?

Metod jest wiele, jednak osoby początkujące powinny ćwiczyć ok. 15-20 minut 2-3 razy w tygodniu. Ciekawym rozwiązaniem jest również trening w tym samym wymiarze minutowym przez pięć dni roboczych. W tej konfiguracji odpoczynek trwa cały weekend. Od poniedziałku ćwiczenia są powtarzane. Co jest najważniejsze podczas wykonywania ćwiczeń? Przede wszystkim regularność, dokładność, ale i precyzja ruchów - nie wykonujmy ćwiczeń “byle szybciej” -ważne jest, aby poczuć każdy mięsień! W przypadku ćwiczeń na siłowni możemy zdać się na wiedzę doświadczonych trenerów.

Ćwiczenia z hantlami dla kobiet

Pomimo obiegowej opinii, że podnoszenie hantli jest typowo męskim sportem, również kobiety coraz śmielej rozpoczynają przygodę z tym sportem. Nie jest prawdą zdanie, że podczas regularnych ćwiczeń kobieca sylwetka zacznie się zmieniać na rzecz potężnej muskulatury. Wręcz przeciwnie: podczas regularnych ćwiczeń tłuszcz z ramion zostaje spalony, przez co możliwe jest wygładzenie sylwetki. Aby rozpocząć przygodę z hantlami panie powinny dobrać takie modele hantli, które będą odpowiadały ich oczekiwaniom - powinny posiadać odpowiednią wagę oraz umożliwiać solidny chwyt.

Gdzie kupić hantle?

Możliwości jest naprawdę dużo. Hantle warto sprawdzić, zanim je zakupimy, dlatego zaleca się wybieranie produktów dostępnych w sklepach dla sportowców. Z pewnością sprzedawcy zalecą nam taki produkt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę podczas kupowania hantli? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na ich masę, i kupujmy te, które faktycznie odpowiadają naszym potrzebom - kupienie hantli zbyt ciężkich może sprawić, że stracimy zapał do regularnych ćwiczeń a dodatkowo narażamy swoje zdrowie. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest odpowiedni uchwyt dla hantli - większość hantli posiada specjalistyczny materiał przypominający gąbkę, który pozwala na pewny chwyt przedmiotu oraz to, że nie będzie się on ślizgał w dłoniach nawet pod kilku seriach ćwiczeń. Hantle powinny być również wykonane z materiału, który nie będzie nas uczulał -wiele osób miewa uczulenia skórne na liczne związki zawarte w przedmiotach wykonanych ze stali powlekanej. Hantle powinny posiadać gwarancję!

pixel