RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Hantle dla kobiet - czyli wydajniejszy fitness

Data dodania: 2021-10-14 | Data modyfikacji: 2024-04-15 | Autor: Marbo Sport

Łatwo da się zauważyć, że nastała prawdziwa moda na zdrowy tryb życia. Diety, odpowiednie suplementy i stały wysiłek fizyczny stały się naszą codziennością. Trudno nie cieszyć się z takiego obrotu spraw, gdyż ma to pozytywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na nasze zdrowie. Co jednak zrobić, gdy pomimo naszych wysiłków waga stoi w miejscu, a mięśnie nie są nawet w połowie tak rozbudowane, jakbyśmy sobie tego życzyli? Rozwiązaniem zagadki może być dobór odpowiedniego sprzętu treningowego.

Hantle dla kobiet - czyli wydajniejszy fitness
  1. Kobiety
  2. Ramiona
  3. Hantle
  4. Podsumowanie

Kobiety

Pod pewnymi względami natura nie była dla kobiet łaskawa. Mankamentem słabszej płci jest chociażby trudność, z jaką przychodzi jej budowanie mięśni oraz tendencje do nadmiernego odkładania się tłuszczu w okolicach brzucha i bioder. Ponadto u pań szybciej niż u panów hamuje metabolizm, co oznacza, przyjmowane produkty spożywcze są dłużej przyswajane oraz absorbowane przez ciało. Z tego względu kobiety bardziej doceniają zalety przestrzegania diety oraz odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Jednakże, w przeciwieństwie do mężczyzn, one skupiają się nie na rozbudowywaniu tkanki mięśniowej, lecz na redukcji tkanki tłuszczowej. Dlatego też zarówno ich jadłospis, jak i trening, powinny być inaczej rozpisane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w czasie walki z niepokojącymi wskazaniami łazienkowej wagi poświęcić trochę czasu na wypracowanie ładnych mięśni.

Ramiona

Jedną z podstawowych partii ciała, której poświęca się czas podczas wizyt na siłowni, są ramiona. Zaniedbanie ich skutkuje nieestetycznymi, obłymi kształtami, negatywnie wpływa także na stan skóry. Każda kobieta chciałaby się pochwalić w czasie wakacji ładnymi rękoma w wyciętych sukienkach lub bluzkach i jest to całkiem naturalne. Warto więc, aby okres jesieni i zimy, kiedy nasze ciało jest schowane pod warstwami ciepłych ubrań, poświęcić między innymi na pracę nad ramionami. Podstawowe grupy mięśni, które są wtedy używane, to:

  • grupa tylna: mięsień łokciowy, mięsień trójgłowy
  • grupa przednia: mięsień kruczo- ramienny, mięsień dwugłowy ramienia, mięsień ramienny

Warto wybierać ćwiczenia w taki sposób, aby każdy mięsień dostał należną mu dawkę uwagi. Ograniczy to kontuzje spowodowane nadmierną eksploatacją jednej partii oraz zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych przerostów. Nie da się ukryć, iż budowanie mięśni ramion to żmudna praca, która daje efekty bardzo powoli. Co więcej, są to mięśnie, które bardzo szybko się męczą, więc w czasie treningu można szybko odczuć zniechęcenie. Nie należy się jednak poddawać i wytrwale wykonywać rozpoczętą serię ćwiczeń. Najłatwiej po prostu nie myśleć o tym, co się robi. Zbytnie skupienie na bolących mięśniach sprawi, że każdy ruch będzie o wiele intensywniejszy i szybciej zapragniemy go przerwać.

Hantle

Podczas układania planu treningowego trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości, efekty jakie chce się osiągnąć oraz opcje miejsca, w którym będzie się go wykonywać. Bardzo istotne jest też dobrze dobrane obciążenie. Można wyodrębnić dwie szkoły treningowe w tym zakresie. Jedni fascynują się kalisteniką. Jest to metoda ćwiczeń, która polega na tym, że trening siłowy jest wykonywany jedynie z obciążeniem, które stanowi masa naszego ciała. Daje on wolniejsze efekty, lecz w o wiele mniejszym stopniu naraża na kontuzje. Większą popularnością cieszą się natomiast ćwiczenia z przyrządami. Świadczy o tym najlepiej chociażby tłok, jaki panuje na większości osiedlowych siłowni. Kobiety, które mają ochotę popracować nad swoimi ramionami, powinny wybierać dobrze wykonane hantle. Ich zakres wagowy jest naprawdę szeroki, gdyż wynosi od 0,5 kg do 10 kg.

Można oczywiście skusić się na jeszcze cięższe egzemplarze, lecz zazwyczaj są one dużo większe, a przez to nieporęczne w użytkowaniu dla pań. Hantle powinny być precyzyjnie wyważone, tak, aby ciężar rozkładał się równomiernie i żadna grupa mięśni nie wykonywała mniejszej pracy. Dobrze jest, gdy obite są materiałem, który zapobiega ich ślizganiu się w spoconej dłoni. Dobierając dla siebie obciążenie warto być ostrożnym i raczej nie doceniać, niż przeceniać swojej siły. Nawet jeżeli w czasie treningu nie mamy większych trudności, to na drugi dzień ból mięśni po zbyt dużym obciążeniu może być nie do zniesienia. Łatwo też wtedy o kontuzje, które mogą wykluczyć z aktywności fizycznej na długi czas. Mimo tego warto ćwiczyć z hantlami - zwiększają one wydajność naszego fitnessu oraz znacznie przyspieszają osiąganie wymarzonych efektów.

Podsumowanie

Każda, nawet najdrobniejsza aktywność fizyczna zasługuje na pochwałę. Przecież wszystkie zmiany zawsze zaczynają się od małych kroków. Początek treningów po długim okresie folgowania sobie z nimi nigdy nie jest łatwy. Szybko się męczymy, mamy zakwasy, nierzadko w czasie ćwiczeń jest nam po prostu słabo. Warto jednak wziąć się w garść i przełamać swoją słabość. Dobrze rozpisany plan treningowy w połączeniu z odpowiednią dietą naprawdę potrafią działać cuda i wprowadzić istotne pozytywne zmiany w naszym życiu.

Podobne artykuły:

Polecane

pixel