Czym się kierować wybierając atlas treningowy?

Spis treści

Czym się kierować wybierając atlas treningowy?

Wiele osób zastanawia się, jakie są najlepsze sposoby dbania o zdrowie. Oczywiście jest to związane bezpośrednio z zachowaniem jak najlepszej formy fizycznej do późnego wieku. Jednym z najpowszechniej stosowanych urządzeń do intensywnego wysiłku fizycznego jest oczywiście atlas. Na rynku istnieje szeroki wybór tego typu sprzętu. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, to lepiej podpytać właśnie kogoś, kto na co dzień interesuje się urządzeniami do poprawy i zachowania świetnej kondycji fizycznej. Oczywiście wybór konkretnego producenta zależy tylko od nas. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat atlasów do ćwiczeń.

Czym jest atlas?

To określenie jest nie tylko stosowane w odniesieniu do różnego rodzaju map geograficznych, ale także ma swoje zastosowanie w sporcie. Chodzi tutaj o specjalne, wielofunkcyjne urządzenie do wykonywania intensywnego treningu całego ciała. Dodatkowo można z omawianego sprzętu korzystać swobodnie w warunkach domowych. Nie tylko w siłowni ma wielu zwolenników.

Do czego służy atlas?

Wiele osób chce zainwestować w sprzęt do wykonywania ćwiczeń, ale nie wie, jaki najbardziej będzie nadawał się do tego celu. Świetnym wyborem będzie oczywiście dobry atlas. Pełni on kilka funkcji:

 • można na nim ćwiczyć różne partie mięśni,
 • jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn,
 • poprawia ogólną kondycję całego ciała,
 • poprawia znacznie wygląd sylwetki,
 • zwiększa i wzmacnia masę mięśniową,
 • kształtuje rzeźbę

Atlas do intensywnego treningu fizycznego jest przeznaczony praktycznie dla każdego. Może w omawiane urządzenie spokojnie zainwestować osoba, którawcześniej nie wykonywała żadnego treningu. Oczywiście ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie. Każdy z nas na starcie jest inny. Niektórzy trenują już od jakiegoś czas, inni dopiero zaczynają. W takich kwestiach najlepiej poradzić się oczywiście trenera.

Atlas, czyli urządzenie do treningu siłowo – wytrzymałościowego całego naszego ciała, pozwala na wykonywanie kilkunastu różnych ćwiczeń. Każdy z nas z jego pomocą pięknie ukształtuje sylwetkę i wzmocni mięśnie różnych części ciała:

 • nóg,
 • klatki piersiowej,
 • barków

Wymienione partie są tymi, o które należy najbardziej zadbać. Dzięki wykorzystaniu atlasu do ćwiczeń będzie to nie tylko praktyczne, ale i komfortowe. Jeśli decydujemy się na zakup takiego sprzętu, to warto oczywiście zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Chodzi tu w szczególności o:

 • dane techniczne,
 • funkcje,
 • producenta,
 • cenę (plus gwarancja)

Na początku zajmijmy się danymi technicznymi. Chodzi tutaj o to, jaka jest waga i wielkość urządzenia przed rozłożeniem, a w szczególności po rozłożeniu. Oczywiście do tego nie ograniczają się parametry techniczne. Dodatkowymi są oczywiście:

 • wymiar siedziska,
 • wymiar oparcia,
 • waga stosu,
 • maksymalna waga użytkownika

Jedną z najistotniejszych kwestii są oczywiście nasze indywidualne preferencje. Urządzenie powinno jednak posiadać pewne cechy uniwersalne: łatwo się rozkładać, składać, zajmować odpowiednią ilość przestrzeni i mieć parametry, jakie konkretnie wybraliśmy, a które z pewnością określi w pewnym stopniu osoba sprzedająca. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalną wagę użytkownika. Sprzęt musi być koniecznie dostosowany do ciężaru naszego ciała. Inaczej może mieć to nieprzyjemne konsekwencje podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. I nie tylko. Są liczne przykłady różnych kontuzji, których źródłem jest właśnie zły dobór atlasu. Zawsze sprawdzajmy poszczególne parametry. Jest to ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia.

Jeśli chodzi o funkcje, to powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie dwoma sprawami. Nie tylko estetyczny wygląd zewnętrzny jest istotny i łatwość użytkowania, ale również to, jakiego rodzaju ćwiczenia fizyczne możemy na atlasie wykonywać. Sprawa jest o tyle istotna, że wiele osób nie wie o tym, że w różnych typach tego rodzaju urządzeń są inne funkcje. Mogą się one czasami pokrywać. Wszystko zależy właśnie od typu atlasu. Zwróćmy więc uwagę na ten fakt i sprawdźmy, co konkretnie możemy na nim robić, przykładowo:

 • wyciskanie na ławeczce (siedząc),
 • motylek,
 • wieża latisimus,
 • ćwiczenia mięśni nóg za pomocą odpowiednich przyrządów,
 • ławka skośna,
 • naciąg liny od dołu,
 • naciąg liny od tyłu,
 • modlitewnik,
 • podpórka do pompek,
 • przystawka do ćwiczeń Miśni brzucha,

Wiele atlasów posiada tylko wybrane funkcje. Nie świadczy to o tym, że są one ograniczone. Po prostu posiadają one trochę inną konstrukcję. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to wybierzmy atlas mniej skomplikowany. Te mocno rozbudowane są przeznaczone raczej dla profesjonalistów.

Sprawa dotycząca producenta jest oczywista. Warto sugerować się podpowiedziami trenera. Urządzenie powinno nam odpowiadać w kilku sprawach. Oto one:

 • jakość użytych materiałów,
 • typ konstrukcji,
 • gwarancja,
 • cena

Jeśli chodzi o jakość użytych materiałów, to powinniśmy skupiać się na tym, aby były oczywiście jak najlepsze. Tendencja jest taka, że droższy sprzęt jest jednocześnie lepiej wykonany. Nie chodzi tutaj o estetyczne wykończenie, ale o stabilność i komfort użytkowania. Typ konstrukcji zależy od naszego indywidualnego wyboru. Sprawdzamy po prostu, jakie funkcje posiada atlas i na jakim będzie nam się ćwiczyło najlepiej. Od sprzedawcy powinniśmy zawsze otrzymać gwarancję. Jest to niezbędne, jeśli w przyszłości będziemy chcieli go naprawić albo wymienić. Najczęściej producent daje gwarancję na 2 lata. Jeśli coś w tym czasie złego stanie się z urządzeniem, wtedy będziemy mogli spokojnie zgłosić reklamację. Warto oczywiście zapoznać się ze szczegółami. W wypadku, kiedy dojdzie do jakiejś usterki z naszej winy, gwarancja producenta tego nie pokryje. Musi to być jakaś wada, która nie była widoczna przy zakupie.

Kwestia ceny nie pozostawia żadnych wątpliwości. Warto zakupić sprzęt, który będzie nie tylko profesjonalny, wygodny, ale również taki, na który będzie nas stać. Ceny są oczywiście różne. Trzeba zapłacić za atlas sumę w granicach ponad tysiąca złotych. Wszystko zależy od firmy, typu urządzenia, posiadanych funkcji.

Podsumowując: podczas wybierania atlasu do ćwiczeń trzeba dokładnie określić swoje możliwości (również finansowe) i oczekiwania. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla osób początkujących, więc warto zapytać o radę kogoś, kto po prostu posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Urządzenie powinno mieć:

 • solidność wykonania,
 • doskonałe parametry,
 • nowoczesne wzornictwo

Jeśli decydujemy się na zakup atlasu do ćwiczeń to powinniśmy również posiadać gwarancję bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o to, żeby producent dokładnie określił zakres użytkowania (funkcje). Ludziom różne pomysły przychodzą do głowy w trakcie treningu. Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń na takim sprzęcie jest niezbędne. Jeśli chcemy zakupić właśnie atlas, to trzeba zaznajomić się koniecznie, jak powinno się z niego poprawnie korzystać. Inaczej po prostu możemy sobie zrobić krzywdę. W siłowniach nie ma z tym problemu. Zawsze jest jakaś osoba, która sprawdzi, w jaki sposób ćwiczymy i czy poprawnie to robimy. Takiej możliwości nie mamy w warunkach domowych. Jeśli coś się stanie, możemy liczyć właściwie tylko na siebie. Producenci atlasów robią wszystko, żeby tego typu sprzęt był nie tylko łatwy i przyjemny w użytkowaniu, ale także, żeby był bezpieczny dla osoby na nim trenującej.

Ostatnią kwestią, która pozostaje, jest oczywiście zakup używanego atlasu. Nie powinniśmy tego robić w wypadku, jeśli nie znamy się na danych technicznych, parametrach urządzenia. Nie jest łatwo osobie, która pierwszy raz kupuje tego typu urządzenie, określić dokładnie jego ogólny stan techniczny. Koniecznie dokonujmy zakupów z osobą, która będzie w stanie to zrobić. Warto sprzedającego zapytać o kilka podstawowych kwestii:

 • jak długo sprzęt był eksploatowany?
 • czy atlas posiada jakieś usterki?
 • ile będzie kosztowała naprawa usterek?
 • czy sprzęt posiada jeszcze gwarancję?

Sprawa jest o tyle istotna, że możemy kupić coś, co w ogóle nie nadaje się do użytku. Lepiej jest zainwestować w nowy atlas, niż myśleć, co tu jeszcze jest do naprawienia. Zdarza się oczywiście, że sprzedający zachwala swój produkt, a te do niczego się już nie nadaje. Z pewnością w takich sytuacjach potrzebna jest pomoc specjalisty. Nie możemy wybierać na własną rękę. Brak znajomości podstaw może nas doprowadzić szybko do złego zakupu. Nie liczmy na to, że ktoś sprzeda atlas w stanie idealnym za śmiesznie niską cenę. Dobry sprzęt odpowiednio kosztuje. Nie da się tego ominąć. Jeśli chcemy zakupić sprzęt, który będzie dobrej jakości i jednocześnie nie chcemy przepłacić, to zapytajmy sprzedawcę o możliwość rozłożenia go na raty. Tak będzie z pewnością bezpieczniej. Nie będzie trzeba niczego naprawiać, doglądać. Kupujemy nowiutki, świeżo zapakowany atlas. Z pewnością będzie on służył dłużej niż kilka miesięcy.

Dzięki atlasowi wzmocnimy z pewnością, i to w krótkim czasie, swoją kondycję fizyczną. To świetne urządzenie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Różni ichintensywność wykonywanych ćwiczeń i wzmacnianie innych mięśni. Kobiety mogą liczyć na piękną i szczupłą sylwetkę. Mężczyźni – na mocne rozbudowanie masy mięśniowej i siłę. Obie płcie łączyć będzie z pewnością doskonałe zdrowie.

Wybierając dobry atlas, warto kierować się omawianymi kwestiami. Nie chodzi tylko o zakup urządzenia, które będzie adekwatne w stosunku do naszych preferencji, wymagań, oczekiwań, ale również po prostu możliwości. Jeśli decydujemy się ćwiczyć w zaciszu własnego domu, to lepiej zasięgnijmy po specjalistyczną poradę. Nigdy nie powinno się korzystać z takiego sprzętu, nie widząc nic o nim. Taka ignorancja może być negatywna w skutkach.

Zanim kupimy atlas, warto skontaktować się z naszym konsultantem, który będzie służył pomocą przy zakupie. To z pozoru sprawa banalna, ale przy głębszej refleksji, istotna. Nie dajmy się zwieść: kupno bez odpowiedniej wiedzy nie ma sensu.

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony przekazujesz niektóre dane osobowe. Dowiedz się więcej o ochronie danych osobowych oraz swoich prawach. Jeżeli nie wyrażasz zgody, opuść stronę.
Zamknij
pixel