Orbitreki to urządzenia, które są połączeniem steppera z rowerem stacjonarnym. Przeznaczone są przede wszystkim do ćwiczeń aerobowych, cardio, fitness, nastawionych na spalanie tkanki tłuszczowej. Trening na orbitreku pozwala na ćwiczenie całego ciała – sprzęt ten angażuje duże partie mięśni nóg, pośladków, a nawet brzucha. Można go wykonywać samodzielnie lub jako uzupełnienie treningu siłowego czy fitness.
Rowery eliptyczne, które oferujemy w naszym sklepie, są przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego. Nasi klienci mogą wśród nich znaleźć modele orbitreków na każdą kieszeń – od najprostszych orbitreków mechanicznych, po bardziej zaawansowane przyrządy, jakimi są orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. Wszystkie przyrządy do ćwiczeń dostępne w kategorii “Orbitreki” są wyposażone w funkcję regulowania siły oporu, dzięki czemu można łatwo zmieniać intensywność treningu, dostosowując go do możliwości swojego organizmu. Elektroniczne wyświetlacze ułatwiają bieżące kontrolowanie postępów.
Orbitreki - co to takiego?
Orbitrek (właściwa nazwa trenażer eliptyczny, często spotkamy również nazwę rower eliptyczny) to sprzęt sportowy, który łączy w sobie cechy klasycznego steppera, rowerka treningowego i bieżni. Ćwiczenia, które na nim wykonujemy, są więc zbliżone do tych, które wykonywalibyśmy na wszystkich tych typach maszyn. Są to ćwiczenia eliptyczne zbliżone do chodu, biegania lub wspinaczki górskiej. Ćwiczenia na nim pozwalają na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wymodelowanie poszczególnych partii ciała. Jednocześnie nie są to ćwiczenia zbytnio obciążające. Opierają się na płynnie wykonywanych ruchach. Trening na orbitreku angażuje wszystkie partie mięśniowe (około 80% mięśni), ale oszczędza stawy, poprawia pracę układu oddechowego i układu krążenia.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru orbitreka?
Jeżeli chcemy korzystać z takiego urządzenia w domu i decydujemy się na zakup orbitreka musimy wziąć pod uwagę kilka elementów:
-
cena,
-
parametry (przede wszystkim: maksymalna waga użytkownika, waga koła zamachowego, pomiar pulsu, komputer pokładowy, programy treningowe)
-
dobranie właściwości orbitreka do docelowej grupy, która będzie na nim ćwiczyła,
-
konstrukcja i materiał wykonania,
-
dodatkowe funkcje.
Niezwykle istotny element orbitreków - koło zamachowe
Jednym z najważniejszych elementów budowy orbitreka jest koło zamachowe. Rozmiar i waga koła zamachowego są niezwykle istotne, jeżeli chodzi o pracę całego orbitreka. Wielkie i ciężkie koło pozwala nie tylko na większą płynność jazdy, a co za tym idzie wygodę użytkowania. Im większa waga koła zamachowego, tym wyższe jest również maksymalne obciążenie (w dobrych orbitrekach jest ono regulowane) Taka budowa koła pozwala też na stworzenie większego oporu, czyli większego stopnia trudności, a w zasadzie poszerzenia skali różnych trudności.
Orbitreki dopuszczają dwie możliwości regulacji oporu koła zamachowego:
-
ręczną – za pomocą pokręteł,
-
elektroniczną – za pomocą dostępnych na panelu przycisków (w tym przypadku można deklarować określony opór nawet podczas wykonywania ćwiczenia na orbitreku).
Orbitrek magnetyczny, elektromagnetyczny czy mechaniczny - który wybrać?
Kolejną z właściwości orbitreka, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas jego kupna, jest system hamowania. Wyróżniamy trzy takie systemy:
-
system mechaniczny – obecnie już rzadko spotykany system hamowania (siłę oporu reguluje się w tym przypadku manualnie za pomocą hamulca; służy do tego pokrętło)
-
system magnetyczny – magnesy są tu rozłożone wokół koła zamachowego i oddziałują z różną siłą tworząc opór - hamując; tego typu rozwiązanie skutecznie niweluje wszelkie drgania i hałasy, dzięki czemu orbitrek magnetyczny jest dyskretny,
-
system elektromagnetyczny – opór magnetyczny jest w tym przypadku regulowany za pomocą silnika elektrycznego, obciążenie można natomiast ustawiać samemu za pomocą panelu klawiatury i wbudowanego w orbitrek komputera.
Na tej podstawie sprzęt dzielimy na orbitreki magnetyczne, elektromagnetyczne oraz mechaniczne.
W jaki sposób działają poszczególne orbitreki?
Orbitrek mechaniczny z pewnością będzie najtańszy, Orbitreki mechaniczne nie posiadają również komputera podkładowego, w związku z czym ustawienie na nich programów treningowych nie będzie możliwe. Regulacja oporu odbywa się w nich manualnie, za pomocą pokrętła. Mechaniczne orbitreki powoli odchodzą do lamusa, ale nadal znajdują zastosowanie, jeśli potrzebujemy najprostszego sprzętu.
Na orbitrek magnetyczny wydamy już więcej, ale jest to opcja zdecydowanie bardziej zaawansowana. Zamiast mechanicznego hamulca wykorzystywane są w nich magnesy. Dzięki nim orbitreki magnetyczne nie zawierają awaryjnych części ruchomych, a ponadto gwarantują cichą pracę urządzenia oraz precyzyjną regulację oporu.
Orbitrek elektromagnetyczny to największy wydatek, ale w zamian za to otrzymujemy przyrząd o najniższej awaryjności oraz największym wyborem programów treningowych. Istotna jest też płynna regulacja oporu. Zdecydowanie się na orbitrek z systemem elektromagnetycznym pozwala na skorzystanie z większej gamy możliwości. Pozwala on wybierać z gotowych programów tematycznych np. „wędrówka górska” jak też stworzenie własnego programu, dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości.
Dla kogo orbitrek?
Jednym z punktów, na który należy zwrócić przy kupnie orbitreka jest ustalenie docelowej grupy, która będzie z niego korzystała oraz uwzględnienie ich wagi i budowy. Ważnym aspektem jest bowiem nośność orbitreka. Większość modeli dopuszcza wagę użytkownika do 100 kg. Jednak w niektórych droższych orbitrekach maksymalna waga użytkownika jest zwiększona nawet do 150 kg i 200 kg. Jest to dosyć istotny element, od niego bowiem zależy później sprawność i żywotność całego mechanizmu orbitreka.
Drugim elementem, który należy bezwzględnie dostosować do wzrostu i sylwetki przyszłego użytkownika, jest długość kroku. Część orbitreków posiada trzystopniową regulację kroku. Jest to parametr istotny szczególnie w przypadku osób wysokich. Zbyt krótki krok sprawi bowiem, że szybciej się zmęczą, a ćwiczenia będą nieefektywne.
Konstrukcja orbitreka i materiał
Niezwykle istotny jest również materiał, z jakiego wykonany orbitrek oraz jego wykończenie. Powinien być mocny, solidny i trwały. Ważne jest też miejsce, które zamierzamy wygospodarować na orbitrek. Musimy wziąć pod uwagę jego wymiary (wymiary niewielkiego urządzenia wynoszą np. 145 x 66 x 177 cm).
Dodatkowe funkcje i programy w orbitreku
Ostatni element to zaznajomienie się z oferowanymi przez producenta funkcjami i programami orbitreka. Większość dostępnych modeli orbitreków wyposażona jest w wyświetlacz, wskazujący czas treningu, przebyty dystans, średnią prędkość jazdy, pomiar pulsu, opcjonalnie również poziom tkanki tłuszczowej i ilość spalonych kalorii. Sporo modeli pozwala też na zaprogramowanie własnego programu treningowego dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości z uwzględnieniem takich czynników jak wiek, płeć, waga, wzrost itp.
Dodatkowe funkcje, w jakie może być wyposażony orbitrek, to m.in.:
-
Sensory dotykowe – czujniki, wbudowane w uchwyty, które dokonują pomiar tętna podczas ćwiczeń (podobną funkcję pełni dostępny w niektórych modelach bezprzewodowy pas telemetryczny, zakładany na wysokości serca). Sensory dotykowe posiada m.in. model X 120 marki York Fitness.
-
HRC jest to program treningowy sterowany pracą serca osoby ćwiczącej. W praktyce wygląda to tak, że musimy określić górną granicę wysokości naszego tętna, a program automatycznie kontroluje, aby jej nie przekroczyć. W momencie, kiedy zbliżamy się do tej granicy, obniża poziom trudności do momentu wyrównania się pracy serca.
-
Opcja Scan pozwala na wyświetlenie pojedynczych parametrów treningu.
-
Test Recovery jest to wynik, jaki uzyskujemy od razu po zakończeniu treningu, wskazujący na nasz poziom wytrenowania. Świadczy o nim czas spadku tętna do normalnego poziomu. Im krótszy jest ten czas tym poziom zaawansowani wyższy. Wynik testu zazwyczaj pokazywany jest w sześciostopniowej skali (gdzie F1 świadczy o wysokim poziomie wytrenowania, a F6 o raczej słabym).
-
Body FAT jest funkcją, która za pomocą sensorów dotykowych pozwoli nam określić jaki procent naszego ciała stanowi tkanka tłuszczowa. Wynik ten następnie możemy odnieść do norm charakterystycznych dla kobiet i mężczyzn. (Osobną grupę stanowią tutaj sportowcy.) Komputer posiadający tę funkcję jest wyposażony orbitrek magnetyczny BE 6760D marki Body Sculpture.
-
Programy interwałowe to programy, które pozwalają nam przeplatać różne typy treningów (intensywne z umiarkowanymi). Realizacja takiego programu przyczynia się do większego spalania tkanki tłuszczowej przy mniejszym wysiłku.
-
Złącze PC to złącze, które pozwala na podłączenie urządzenia do komputera i śledzenia oraz analizowania wyników treningu na ekranie monitora.
-
Dodatkowymi udogodnieniami dostępnymi w niektórych orbitrekach jest między innymi możliwość podłączenia za pomocą USB odtwarzacza muzyki, słuchawek itp. Część modeli ma też miejsce na bidon, stojak na gazety, czy wieszak na ręcznik.
Podsumowując, kiedy decydujemy się na zakup orbitreka musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
-
jakie są nasze oczekiwania względem tej maszyny?
-
w jakie programy i funkcje powinien być wyposażony orbitrek?
-
jak jest górna granica ceny, jaką możemy przeznaczyć na to urządzenie?
-
jakie parametry są dla nas najważniejsze?.
Ponadto powinna to być maszyna sprawdzona, wytrwała i solidna i dostosowana zarówno do gabarytów potencjalnych użytkowników jak i do warunków przestrzennych pomieszczenia, w którym zamierzamy ją umieścić. Dopiero kiedy odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, powinniśmy dokonać zakupu i cieszyć się z aktywności na orbitreku na miarę naszych potrzeb.
Orbitreki - jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Żeby uzyskać właściwe rezultaty podczas ćwiczeń na orbitreku, trzeba koniecznie stosować się do kilku rad.
1. Kup orbitrek z programem ćwiczeń. Pomoże to kontrolować tętno podczas ćwiczeń. Właściwy poziom tętna jest bardzo ważny, ponieważ jeśli ćwiczymy zbyt intensywnie, czyli tętno jest bardzo wysokie, to spalanie tłuszczu jest dużo gorsze (do spalania tłuszczu niezbędny jest tlen, a przy zbyt wysokim tętnie jego dostarczanie pogarsza się znacznie).
2. Przedział tętna powinien wynosić 70-80% tętna maksymalnego (HR). W tym przedziale spalanie tłuszczu jest najbardziej efektywne. Dodatkowy efekt to poprawa funkcjonowania układu krwionośnego i oddechowego. Czyli wskazany jest umiar.
3. Podczas ćwiczeń trzeba zachować prawidłową sylwetkę. Czyli proste plecy, uniesiona głowa, stopy płasko na pedałach, a ręce na uchwytach drążków.
Najważniejsze fazy ćwiczeń na orbitreku
Podobnie jak wszystkie treningi, także trening na orbitreku powinien mieć trzy fazy:
-
rozgrzewkę,
-
trening właściwy,
-
ćwiczenia rozluźniające.
Rozgrzewka
Często zapomina się o tym elemencie treningu. Rozgrzewka pozwala na poprawę krążenia krwi oraz na rozciągnięcie mięśni. Dzięki temu zapobiegamy ewentualnym urazom czy skurczom. Rozgrzewka powinna trwać około 10 minut. Najlepsze ćwiczenia do rozgrzewki:
-
rozciąganie poszczególnych mięśni – skłony, wymachy, kilka podskoków, krótki bieg,
-
rozgrzewka na orbitreku – ćwiczymy na minimalnym oporze
Trening właściwy
Stopniowo zwiększamy wysiłek fizyczny, aż do uzyskania odpowiedniego obciążenia. Ustawiamy opór orbitreku tak, aby móc utrzymywać stała prędkość. Ze stałą prędkością ćwiczymy 10-15 minut. Jeśli zmęczenie wystąpi wcześniej, to należy zwolnić. Cały czas sprawdzamy tętno. Jeśli ćwiczymy regularnie, to mniej więcej co tydzień wydłużamy fazę stałej prędkości.
Ćwiczenia rozluźniające
Na tę część treningu poświęcamy co najmniej 5 minut. Stopniowo zwalniamy tempo i opór. Na koniec możemy ćwiczyć wolno bez obciążenia. Ta faza pozwoli się uspokoić sercu, a mięśnie stopniowo będą mogły ochłonąć.
Jak często ćwiczyć na orbitreku?
Aby uzyskać widoczne efekty ćwiczeń, warto trenować co najmniej 3 razy w tygodniu po około 30 – 60 minut. Zawsze należy pamiętać o rozgrzewce i ćwiczeniach rozluźniających. Orbitrek to tzw. ćwiczenia cardio, które poprawiają bilans tlenowy. Jeśli ćwicząc, będziemy utrzymywać odpowiednie tętno, to spalanie tłuszczu będzie optymalne. Warto sprawdzać, czy się schudło, mierząc obwody talii czy bioder centymetrem. Dlaczego? Podczas ćwiczeń spalamy tłuszcz, a jednocześnie trenujemy mięśnie, które zyskują na masie. Dlatego zdarza się, że waga stoi w miejscu. Nie należy się tym specjalnie przejmować. Nie oczekujmy też spektakularnych wyników po pierwszym tygodniu. Nasza sylwetka będzie się długo kształtować.
Dlaczego warto wybrać orbitrek?
Orbitrek ma wiele zalet, które warto wykorzystać nie tylko dla spalania kalorii, ale także po to, aby poprawić kondycję i wzmocnić wiele partii ciała. Najważniejsze z nich:
-
w czasie ćwiczeń nogi poruszają się ruchem owalnym, co przypomina ruch podczas biegu narciarskiego,
-
znacznie zmniejszone są obciążenia – stawy i ścięgna są dużo mniej obciążone niż podczas tradycyjnego biegania,
-
spalanie kalorii jest dużo bardziej efektywne niż na bieżni czy rowerku stacjonarnym. Pracuje całe ciało,
-
ćwiczenia bez rączek pozwalają wzmocnić mięśnie brzucha,
-
wzmacniają się i kształtują mięśnie ud i podudzi,
-
można ćwiczyć z różną prędkością, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia.
Jak widać odchudzanie z orbitrekiem ma sporo zalet. Osoby z nadwagą i otyłością powinny się zastanowić, czy nie będzie to dla nich jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie. Nie dość, że ćwiczenia są przyjemne, to jeszcze chronione są stawy, przede wszystkim kolanowe. Niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na ustawienie go w domu, więc możemy ćwiczyć w dogodnej dla nas porze.