RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

10 rzeczy niezbędnych do ćwiczeń w domu

Data dodania: 2021-10-13 | Data modyfikacji: 2024-05-21 | Autor: Marbo Sport

Siłownia to miejsce idealnie nadające się do ćwiczeń, ale nie zawsze można korzystać z jej dobrodziejstw. Powody są różne – może być to brak czasu na długi dojazdy, brak funduszy na drogie karnety lub niechęć do ćwiczeń w towarzystwie innych osób. Co zrobić, jeżeli nie możemy często lub wcale ćwiczyć w profesjonalnej sali? Zawsze pozostaje trening w zaciszu własnego domu. Niekoniecznie musi być on zastępstwem siłowni, ale może być także jej uzupełnieniem. Do ćwiczeń w domu też trzeba się nieco przygotować – aby trening był efektywny i owocny nie obędzie się bez kilku rzeczy, które spowodują, że każdy dom zmienić się może w całkiem przyjemną siłownię.

10 rzeczy niezbędnych do ćwiczeń w domu
 1. Sprzęt do ćwiczeń w domu – co jest potrzebne w domowej siłowni?
 2. Strój
 3. Hantle
 4. Drążek do podciągania
 5. Mata
 6. Zegarek
 7. Ekspander
 8. Skakanka
 9. Ławeczka
 10. Poradniki
 11. Motywacja
 12. Ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne

Sprzęt do ćwiczeń w domu – co jest potrzebne w domowej siłowni?

Na tak zadane pytanie odpowiemy nieco wymijająco – spośród rzeczy do ćwiczeń w domu najistotniejsze są te, które będą służyły Twoim celom treningowym. Nie ma jednego właściwego zestawu, który pozwoliłby na optymalne wyposażenie domowej siłowni, a im dłużej trenujemy we własnych czterech kątach, tym i nasza potrzeba zakupu dodatkowych sprzętów i akcesoriów najpewniej będzie rosła. Możemy jednak wskazać kilka rzeczy (nie tylko materialnych!), które na początek przydadzą się niemal każdemu miłośnikowi domatorskiej aktywności – a należą do nich:

1. Strój

Wychodząc do siłowni, zawsze zabieramy strój. Luźny i wygodny kostium będzie też potrzebny do ćwiczeń domowych. Wydawać się to może zbędne, ale za konkretnym strojem do treningu poza siłownią przemawiają ważne fakty.

Po pierwsze wygodny strój to synonim komfortu i bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń trzeba czuć się swobodnie i komfortowo – a to zapewnić może jedynie odpowiednie ubranie. Druga sprawa to kwestia motywacji. Osoby pracujące w domu mówią bardzo często, że przebierają się na czas swojej pracy w inne ubranie, bo to daje im psychiczne poczucie, że wykonują pewne obowiązki. To samo dotyczy ćwiczeń – założenie stroju motywuje i psychicznie nastawia do tego, że właśnie nastąpił czas kiedy trzeba poświecić swoją uwagę treningowi.

O ile w domu nie trzeba bardzo mocno przywiązywać wagi do modnych kolorów i fasonów, to warto zainwestować w naprawdę dobre buty. Posadzki w domu bywają różne i rzadko kiedy przystosowane są do ćwiczeń – dobra przyczepność jest więc w cenie.

2. Hantle

Hantle to jeden z najprostszych, a jednocześnie jeden z najbardziej uniwersalnych urządzeń do ćwiczeń. Wolne ciężary pozwalają na wykonywanie niezwykle licznych wariantów i rodzajów ćwiczeń siłowych, co pozwala na trenowanie wielu partii mięśniowych. Dodatkową zaletą hantli jest też to, że ich zakup jest stosunkowo łatwy i niedrogi.

Najlepiej zainwestować w nieco lepszy zestaw z możliwością instalowania obciążeń o różnej masie. Pozwoli to na dopasowanie hantli do swoich potrzeb i budowanie progresu przez dokładanie ciężaru bez konieczności ciągłego dokupowania nowych hantli. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że hantle zmieszczą się w każdym domu – niewielkie rozmiary i ogromna uniwersalność sprawia, że są to doskonałe przyrządy do ćwiczeń w domu, a tym samym jedna z najważniejszych rzeczy w domowym treningu.

3. Drążek do podciągania

Wymieniając przydatny sprzęt do ćwiczeń w domu, na liście musi znaleźć się drążek do podciągania. Zajmuje niewiele miejsca, a pozwala efektywnie ćwiczyć mięśnie ramion pod obciążeniem masy własnego ciała. Takie urządzenie zainstalować można w praktycznie każdej futrynie drzwiowej. Warto jednak zainwestować w dobry i sprawdzony sprzęt, bo chińskie podróbki za kilka złotych jedynie dobrze wyglądają, ale w starciu z obciążeniem lubią pękać lub ześlizgiwać się z futryny. Dobry i bezpieczny drążek rozporowy nie będzie wielkim wydatkiem, ale pozwoli urozmaicić domowy program treningowy.

4. Mata

Mata do ćwiczeń to kolejny przykład prostego, ale bardzo przydatnego przyrządu do ćwiczeń. Można oczywiście ćwiczyć na dywanie, ale zwykle nie robi to dobrze ani samemu dywanowi, ani ćwiczącej osobie. Dzięki macie zapobiegniemy nieprzyjemnym otarciom i odizolujemy się w trakcie treningu od zimnej posadzki.

5. Zegarek

Niektóre akcesoria do ćwiczeń w domu mogą być niepozorne – do takich zalicza się dobry zegarek, który jest bardzo ważnym elementem treningu. Czas jest ważny z dwóch powodów – po pierwsze, by nie trenować zbyt krótko. Trening w domu wiąże się z niego mniejszą motywacją i większą ilością przedmiotów, które skutecznie mogą odciągać uwagę od ćwiczeń. Dobrze jest zatem założyć sobie określoną godzinę i czas, jaki przeznaczamy na swoje ćwiczenia w domu i twardo się ich trzymać. Z drugiej strony zegarek przyda się też do tego, by nie przesadzić z wysiłkiem. Odpoczynek i przerwy są koniecznie, ale w przypływie silnej motywacji łatwo zapomnieć o tym, by chociaż na chwilę odsapnąć. Z widocznym i czytelnym zegarem łatwiej będzie to kontrolować.

Zegarek w typie smartwatcha, na którym będziemy mierzyć swoje tętno i postępy, jest oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem.

6. Ekspander

Ekspander razem z hantlami tworzy idealną parę. Są tak samo uniwersalne i pozwalają na ogromną ilość ćwiczeń i wariacji. Niektórzy uważają, że ekspander lub guma jest nawet pod tym względem znacznie lepszy. To już kwestia samego programu i gustu, ale nie zmienia to faktu, że elastyczny ekspander doskonale uzupełnia wyposażenie domowej siłowni. Do jego zalet również należy względnie niewielka cena, duży wybór modeli oraz kompaktowy rozmiar.

7. Skakanka

Już dawno skakanka przestała kojarzyć się jedynie z dziecięcą zabawką. Z pewnością do jej powodzenia przyczynił się kultowy film, w którym Rocky Balboa przygotowywał się do wielkiej walki. Warto wziąć z niego przykład i również sięgnąć po skakankę, która jest w stanie wspaniale urozmaicić ćwiczenia w domu. Czasami może być to nieco problematyczne – niski sufit lub ozdobny żyrandol w domu może nie znieść zbyt brutalnego traktowania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by domową rozgrzewkę odbyć w ogródku, na trawniku pod blokiem lub w garażu.

8. Ławeczka

Profesjonalna ławeczka do ćwiczeń to marzenie wielu ludzi ćwiczących w domu. To nieco większy problem w domowych warunkach, ale nieodmiennie opłacalny. Stabilna ławeczka pozwala efektywnie ćwiczyć mięśnie brzucha, bioder, ramion i klatki piersiowej. W wersji prowizorycznej można zastąpić ją dwoma taboretami lub krzesłami, ale tego typu półśrodki nie należą zwykle do najbezpieczniejszych. Nieduża ławeczka powinna zmieścić się w każdym domu, a koszt jej zakupu nie jest wcale tak wysoki, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli mamy nieco większy budżet, doskonałą inwestycją będzie zestaw do ćwiczeń w domu zawierający ławeczkę i np. stojaki na sztangę, modlitewnik czy komplet obciążeń.

9. Poradniki

W domowych warunkach nie ma możliwości skorzystania z rady trenera lub doświadczonych kolegów. Dobry poradnik to prawdziwy przyjaciel początkującego kulturysty. Mimo że nic nie zastąpi profesjonalnej porady zawodowego trenera, to dobra książka czy film na YouTube na pewno nie zaszkodzi. Każda metoda powiększania swojej świadomości i wiedzy jest w cenie. Dodatkowo zaletą jest to, ze w poradniku znajdziemy dużą ilość różnych ćwiczeń, co pozwoli złamać rutynę codziennego treningu i przyczyni się do większej motywacji. Ostatecznie ciężkie książki można również wykorzystać jako obciążenie w treningu.

10. Motywacja

Motywacji niestety nie da się kupić. Niemniej jest to jedna z rzeczy niezbędnych do domowego treningu. Bez motywacji nawet profesjonalnie wyposażona siłownia na poddaszu nie da żadnych efektów. Dla każdego co innego może być bodźcem motywacyjnym – wielu kulturystów w tym celu puszcza muzykę, inni wieszają plakaty ze swoimi umięśnionymi idolami… sposobów jest wiele, ale ważne, by nie zapomnieć o własnej i silnej motywacji. Ćwiczymy z wielu powodów – jedni dla zdrowia, inni dla wyników sportowych, jeszcze inni dla zaimponowania płci przeciwnej. Niezależnie od powodów warto zawsze mieć ten cel przed oczami. Być może to najważniejsza rzecz, jaka potrzebna jest w domowej siłowni.

Ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne

Wiesz już, jakie akcesoria i sprzęt sportowy do domu pozwolą Ci wystartować z treningami we własnym m4 czy garażu. Jeśli tylko ułożysz sobie urozmaicony plan treningowy i zachowasz regularność, możesz mieć pewność, że ćwiczenia w domu przyniosą tak samo dobre efekty jak te na profesjonalnej siłowni. Takie rozwiązanie pozwala ustalać własny, elastyczny harmonogram, spersonalizować trening ściśle do swoich potrzeb, a przy okazji zaoszczędzić czas i pieniądz. Kluczem do sukcesu jest to samo, co przy każdej innej aktywności fizycznej – wytrwałość i entuzjazm.

Podobne artykuły:

Polecane

pixel