RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Wybór odpowiedniego steppera krok po kroku!

Data dodania: 2021-04-01 | Data modyfikacji: 2024-04-12 | Autor: Marbo Sport

Stepper to niewielkie urządzenie, umożliwiające wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Ich wykonywanie wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na tlen, w efekcie umożliwia to szybkie i skuteczne spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia na nim obejmują głównie partie mięśni dwugłowych i czworogłowych. Pozwalają one nie tylko spalić kalorie, ale też wyrzeźbić piękne uda łydki i pośladki. Trening na nim przypomina wchodzenie lub wbieganie po schodach. Jest jednak znacznie mniej obciążający dla stawów niż rzeczywiste wykonywanie tych czynności. Ćwiczenia na stepperze stanowią doskonałą rozgrzewkę przed innymi ćwiczeniami fizycznymi, ale mogą też stanowić całościowy trening (można wówczas do tradycyjnych ćwiczeń na stepperze dołączyć np. ćwiczenia z hantlami.

Wybór odpowiedniego steppera krok po kroku!
 1. Korzyści wynikające z treningu na stepperze
 2. Przed zakupem
 3. Przeciwwskazania
 4. Podział stepperów
 5. Cena
 6. Parametry
 7. Do sklepu

Korzyści wynikające z treningu na stepperze

Z treningów na stepperze wynika wiele korzyści:

 • daje on o wiele lepsze efekty niż tradycyjne chodzenie. Ponieważ podczas treningu spala się znacznie większa ilość komórek tłuszczowych. Jednocześnie buduje tkankę mięśniową wokół ud i pośladków,
 • powoduje też wzrost wytrzymałości i stabilności nóg, a także wzmacnia kręgosłup (szczególnie jego odcinek lędźwiowy). Właściwa postawa podczas ćwiczeń wzmacnia bowiem nie tylko mięśnie nóg, ale też mięśnie tułowia i barków,
 • intensywny trening wzmacnia również układ krwionośny i oddechowy. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym serce pompuje więcej krwi i w szybszym czasie rozprowadza je po całym organizmie. Przyspieszony oddech zaś powoduje lepsze dotlenienie całego organizmu w szczególności mózgu i serca,
 • treningi na stepperze przynoszą też dobre efekty naszej psychice. Wysiłek fizyczny odrywa nas bowiem od problemów dnia codziennego i pozwala rozładować stres

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • czy nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń na tym urządzeniu?
 • jakie są nasz oczekiwania względem tego urządzenia, jak intensywne treningi zamierzamy prowadzić, jaki efekt zamierzamy uzyskać?
 • ile czasu dziennie zamierzamy poświęcić na trening i czy urządzenie to będzie obejmowało całość naszego treningu?
 • w jakie dodatkowe funkcje powinien być wyposażony?
 • jaka jest górna granica dopuszczalnej ceny?
 • gdzie zamierzamy go trzymać (czy będzie to jakieś stałe miejsce czy np. po zakończonym treningu chcemy chować go do szafy)?

Przeciwwskazania

Jeżeli chodzi o pierwszy czynnik czyli przeciwwskazania to z ćwiczeń na stepperze powinny raczej zrezygnować osoby, które maja problemy ze stawami skokowymi i kolanowymi. Ćwiczenia na stepperze mogłyby być dla nich zbyt obciążające, a nawet skończyć się kontuzją. Przy jakichkolwiek innych dolegliwościach, które naszym zdaniem mogłyby być przeciwwskazaniem do ćwiczeń na stepperze przed jego zakupem warto po prostu poradzić się lekarza. Może bowiem się okazać, że nasze obawy są bezpodstawne, niezbyt obciążający trening może nam przynieść same korzyści.

Podział stepperów

Dostępne na rynku steppery dzielą się przede wszystkim na:

 • proste – to klasyczne urządzenia; ćwiczenia na nich przypominają wchodzenie po schodach,
 • skrętne – ćwiczenia na tego typu stepperach angażują większą partię mięśni; w przypadku stepperów skrętnych ruch przypomina nieco jeżdżenie na łyżwach

Część modeli jest wyposażona dodatkowo w linki do ćwiczeń. Ćwiczenia na takim stepperze przypominają już nieco ćwiczenia na mini-siłowni i angażują niemal wszystkie partie mięśni, nie tylko łydek, ud i pośladków, ale też ramion i pleców.

Jeżeli bardzo poważnie podchodzimy do ćwiczeń na stepperze to warto wybrać model z kolumną, słupkiem, na którym można opierać ręce. Zapewnia on większą stabilność sprzętu, a także odciąża nieco dolne partie kończyn, dzięki czemu trening staje się nieco lżejszy. Jeżeli zamierzamy na taki trening poświęcić więcej niż pół godzinny dziennie to warto zdecydować się właśnie na model z kolumną. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup steppera z odczepianą kolumną, dzięki temu będziemy mogli spróbować różnej wersji ćwiczeń. (Zalecane jest aby trening trwał powyżej 20 minut. Organizm musi bowiem dobrze się przygotować do spalania tłuszczu. Wzrost tętna, przyspieszenie akcji serca przyspieszy też pracę całego organizmu i proces spalania tkanki tłuszczowej, szczególnie w obrębie nóg.)

Wybór steppera jest ponadto uzależniony od ilości miejsca, jaką jesteśmy w stanie na niego wygospodarować. Jeżeli sprzęt ten będzie miał swoje stał określone miejsce, w którym będziemy ćwiczyć i w którym nie będzie nam przeszkadzał w pozostałej części dnia, to możemy się zdecydować na stepper z kolumną. Jeżeli jednak posiadamy niewielkie mieszkanie i nie jesteśmy w stanie takiej stałej przestrzeni wygospodarować to warto zdecydować się na mniejszy stepper, który po zakończeniu ćwiczeń będziemy mogli wsunąć pod łóżko lub też schować do szafy. Taki mini stepper ma też dodatkową zaletę. Można go bez problemu zabrać na dłuższy wyjazd czy wakacje i nie rezygnować z tej formy aktywności. Jest bowiem lekki i poręczny. Przed zakupem warto wybrać się osobiście do sklepu ze sprzętem sportowym, zorientować się w dostępnych modelach stepperów i przekonać się, który najbardziej nam odpowiada.

Cena

Czasami można bowiem dać się zwieść niskiej cenie i zakupić stepper bardzo słabej jakości. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest np. zakup taniego steppera z supermarketu. Taki stepper może być wykonany ze słabej jakości tworzywa i metalu, przy każdym ruchu wydawać głośne dźwięki (trzeszczenia i trzaski). Poza tym urządzenie takie bardzo szybko się nagrzewa, a rozgrzany smar wydaje bardzo nieprzyjemną woń. Słabej jakości plastik jest też podatny na łamanie się i kruszenie. W rezultacie ćwiczenie na nim będzie niekomfortowe i nieefektywne. Bardzo szybko możemy się do niego zrazić. Korzystanie bowiem z takiego steppera może skończyć się kontuzją. A jego dłuższa żywotność też stoi pod dużym znakiem zapytania.

Oczywiście nie można tutaj generalizować i powiedzieć, że wszystkie tanie steppery są złe. Sugerując się niską ceną trzeba też zwrócić uwagę, czy jest to cena promocyjna czy stała. Możemy bowiem mieć szczęście i trafić na okazyjną cenę producenta stepperów dobrej klasy, np. w czasie wyprzedaży.

Ceny stepperów wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jest to uzależnione od kilku czynników:

 • materiału z jakiego wykonany jest stepper,
 • jakości wykonania,
 • dodatkowych funkcji,
 • renomy producenta

Wybierając stepper musimy zastanowić się jak często zamierzamy niego korzystać i jak zaawansowany ma być trening. Jeżeli podchodzimy do sprawy poważnie i zaangażowaniem, to powinniśmy wybrać stepper lepszej klasy, który posłuży nam przez kilka dobrych lat. Jego cena powinna być wypośrodkowana. Steppery bardzo drogie (powyżej 500zł) to urządzenia profesjonalne zakupywane głównie do siłowni lub klubów fitness. Najlepiej jest je kupować w specjalistycznych sklepach, korzystając z pomocy fachowca.

Stepper powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów zarówno jeżeli chodzi o jego powłokę zewnętrzną jak i wewnętrzny mechanizm. Podstawy steppera powinny być antypoślizgowe, zapewniając stopom odpowiednią przyczepność i stabilność.

Parametry

Kolejnym elementy są parametry i funkcje urządzenia. Jednym z nich jest system oporu. Istotne jest aby zakres regulacji oporu był stosunkowo duży, umożliwiający zarówno lekką rozgrzewkę jak też intensywny bieg. Systemy oporu zastosowane w stepperach możemy podzielić na:

 • hydrauliczne (dostępne raczej w droższych modelach) umożliwiają one regulację oporu pedałów,
 • siłowniki to rozwiązanie również skuteczne, jednak wymagające co jakiś czas smarowania, posiadają one opcję skoku pedału, która również daje złudzenie zwiększania lub zmniejszania oporu

Ważnym aspektem jest również dopuszczalne obciążenie steppera. Nośność stepperów jest różna – mieści się w przedziale od 80 do 1300kg. Jeżeli nasza waga sięga powyżej 100kg to należy wziąć pod uwagę urządzenie z systemem hydraulicznym.

Kolejny element, na który warto zmówić to liczniki i komputery pokładowe oraz funkcje, które posiadają. W wersjach podstawowych są to takie funkcje jak: liczenie kroków, pomiar czasu ćwiczeń i ilości spalanych kalorii. Bardziej skomplikowane wersje stepperów mierzą też tętno, temperaturę pomieszczenia, a także zapamiętują statystyki odbytych ćwiczeń.

Do sklepu…

Stepper to urządzenie niewielkie, stosunkowo niedrogie i nieskomplikowane, a przynoszące wielkie rezultaty. Warto więc zakupić stepper odpowiednio dobrany do swoich potrzeb i cieszyć się z jego użytkowania.

Podobne artykuły:

Polecane

pixel