RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Rodzaje jogi – przewodnik dla początkujących. Jakie są główne style jogi?

Data dodania: 2024-12-19 | Data modyfikacji: 2024-12-19 | Autor: Marbo Sport

Czas czytania: 4 min

Praktykowanie jogi jest doskonałym sposobem na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Jakie są podstawowe rodzaje jogi i dlaczego warto je uprawiać? Dowiedz się więcej o historii i filozofii tej fascynującej praktyki i sprawdź, która forma jogi będzie dla Ciebie najlepsza.

Rodzaje jogi
  1. Na czym polega joga i jakie ma korzenie? Historia jogi w pigułce
  2. Podstawowe zalety jogi. Ćwicz swoje ciało i umysł!
  3. Ashtanga joga: ośmiostopniowa ścieżka jogi wg Patańdźalego
  4. Hatha joga, czyli praktyka asan i pranajamy
  5. Najpopularniejsze style jogi – przegląd dla początkujących
  6. Inne rodzaje jogi, które mogą Cię zainteresować
  7. Dla kogo jest joga i jakich akcesoriów będziesz potrzebować?
  8. Jaki rodzaj jogi wybrać? To zależy!

Na czym polega joga i jakie ma korzenie? Historia jogi w pigułce

Praktyka jogi to znacznie więcej niż proste ćwiczenia fizyczne, które poprawiają elastyczność i sprawność fizyczną. Poprzez przyjmowanie odpowiednich pozycji, nazywanych asanami, pracę z oddechem i medytację praktykujący może osiągnąć zjednoczenie ciała i umysłu, równowagę i oświecenie.

Rodzaje jogi

Joga wywodzi się z Indii. Jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz i mają swoje źródło w starożytnych pismach. Za ojca i współtwórcę filozofii jogi uznawany jest Ryszi Patańdźali, któremu przypisuje się stworzenie “Jogasutry” – najstarszego traktatu klasycznej jogi indyjskiej. Zasady moralne, reguły, asany i techniki oddechowe kształtowały się stopniowo, stając się spójnym, lecz złożonym i otwartym na rozwój systemem. Obecnie istnieje wiele rodzajów jogi. Wszystkie mają wspólne korzenie, jednak różnią się aspektami, na których się koncentrują.

Podstawowe zalety jogi. Ćwicz swoje ciało i umysł!

Uprawianie jogi wpływa na ciało i umysł. Na jakie korzyści możesz liczyć, angażując się w zajęcia jogi? Należą do nich m.in.:

  • poprawa siły, mobilności i elastyczności ciała,
  • wzmocnienie odporności,
  • poprawa jakości snu,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie poziomu stresu,
  • poprawa funkcji poznawczych i koncentracji,
  • redukcja masy ciała,
  • lepsza równowaga i świadomość przestrzeni,
  • poprawa wyników w wielu dyscyplinach sportowych.

Ashtanga joga: ośmiostopniowa ścieżka jogi wg Patańdźalego

Ryszi Patańdźali dzielił jogę na osiem stopni. Ta ośmiostopniowa ścieżka, znana powszechnie jako “Ashtanga joga”, umożliwia wszechstronny rozwój człowieka. Wg książki Cory Martin "Joga – kompletny przewodnik dla początkujących" należą do nich:

Rodzaje jogi
  • Jamy (samokontrola) – to etyczne zasady nakazujące m.in. szczerość i życie w prawdzie, powstrzymywanie się od kradzieży, abstynencję oraz unikanie przemocy, chciwości i rzeczy pozbawiających energii.
  • Nijamy (metody utrzymywania dyscypliny) – pięć zalecanych czynności i nawyków (m.in. czystość, zadowolenie czy praca nad trudnymi sprawami życiowymi poprzez zmiany), które zachęcają do kontemplacji własnego zachowania.
  • Asany (ułożenia ciała) – pozycje przyjmowane w praktyce jogi.
  • Pranajama (praca z oddechem) – prawidłowe oddychanie to jeden z kluczowych aspektów związanych z jogą.
  • Pratyahara(oderwanie się od zmysłów) – umiejętność pełnego skupienia się na myślach, bez koncentrowania się na tym, co podpowiadają zmysły, pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi.
  • Dharana (koncentracja) – praktyka uważności ułatwiająca medytację.
  • Dhyana – stan wewnętrznego skupienia, nieprzerwanej medytacji.
  • Samadhi (absorpcja lub uwolnienie się od ciała i umysłu) – cel, do którego dążymy podczas praktyki jogi, czyli stan idealnej równowagi między ciałem a umysłem.

Hatha joga, czyli praktyka asan i pranajamy

Jeśli rozważasz, jaki rodzaj jogi wybrać, być może trafisz na ofertę "Hatha jogi". Nazwa ta często bywa używana na określenie relaksujących, spokojnych zajęć, które są idealne m.in. dla początkujących. W rezultacie niektóre osoby mogą być przekonane, że to jedna z odmian jogi, jednak warto wiedzieć, że w rzeczywistości Hatha joga nie jest konkretnym stylem. Pojęcie to jest znacznie szersze i odnosi się do praktyki asan (pozycji) oraz pranajamy (ćwiczeń oddechowych). W związku z tym większość zajęć, które znajdziesz, można zaklasyfikować jako Hatha jogę.

Rodzaje jogi

Najpopularniejsze style jogi – przegląd dla początkujących

Ponieważ istnieją różne rodzaje jogi, a ich nazwy osobom początkującym niewiele mówią, warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Każdy z nas ma inne preferencje. Jednym bardziej przypadną do gustu spokojne zajęcia, a innym dynamiczne, wyciskające z praktykujących siódme poty. Nie wiesz, na co się zdecydować? Poznaj najpopularniejsze style jogi.

Joga Iyengara

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj jogi dla początkujących będzie najlepszy, odpowiednia może okazać się Iyengara joga. Kluczowe znaczenie mają tutaj precyzja i praca z oddechem. Pomocą służą rozmaite rekwizyty takie jak klocki czy paski, dzięki którym początki są łatwiejsze.

Ashtanga joga

Dynamiczny styl jogi odpowiedni dla osób sprawnych fizycznie. Fundamentem Ashtanga jogi są płynnie następujące po sobie asany. Kolejność wykonywania poszczególnych pozycji jest niezmienna. Ten styl jogi był nauczany przez Sri K. Pattabhi Joisa i składa się z sześciu sekwencji.

Vinyasa joga

Vinyasa joga, podobnie jak Ashtanga joga, opiera się na płynnym przechodzeniu do kolejnych asan. Oba style jogi są dynamiczne i wymagające, jednak Vinyasa oferuje instruktorom większą dowolność i możliwość dostosowania praktyki do indywidualnych potrzeb.

Kundalini joga

Rodzaje jogi

Joga Kundalini nazywana jest jogą świadomości. Znaczenie ma w tym przypadku nie tylko wykonywanie asan, ale też m.in. medytacja, techniki oddechowe, mantry czy taniec. Celem tej praktyki jogi jest natomiast podniesienie świadomości i przebudzenie wewnętrznej mocy.

Bikram joga

Bikram joga bazuje na ściśle określonych regułach. Obejmuje ona sekwencję dwudziestu sześciu pozycji i dwóch ćwiczeń oddechowych. Praktyka odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze 40,5°C i wilgotności 40%. Takie warunki ułatwiają rozluźnienie mięśni.

Yin joga

Yin joga to jeden z najspokojniejszych stylów jogi. Jej podstawową zasadą jest utrzymywanie docelowej pozycji przez dłuższy czas – może to trwać od 3 do nawet 5 minut. Regularna praktyka pomaga m.in. zwiększyć mobilność i zakres ruchu w stawach.

Inne rodzaje jogi, które mogą Cię zainteresować

Tradycyjna sesja jogi wydaje Ci się niedopasowana do Twoich potrzeb? Sprawdź inne możliwości. Jeśli mieszkasz w większym mieście, z pewnością znajdziesz wiele ciekawych opcji. Może to być joga dla kobiet w ciąży (joga prenatalna), Aerial joga (zajęcia jogi w hamakach) czy joga na kręgosłup. Istnieje nawet joga twarzy, poprawiająca wygląd i przynosząca odprężenie, a także joga śmiechu o wyjątkowo pozytywnym wpływie na stan psychiczny. A co, jeśli mieszkasz w małej miejscowości lub nie masz możliwości chodzenia na zajęcia? Joga w domu to również dobry pomysł!

Dla kogo jest joga i jakich akcesoriów będziesz potrzebować?

Rodzaje jogi

Czy każdy może uprawiać jogę? Z pewnością każdy powinien jej spróbować! Bez względu na wiek, budowę ciała i poziom sprawności, drzwi do praktyki stoją otworem. Jak przygotować się do wykonywania asan? Niezależnie od tego, jakie rodzaje jogi zamierzasz uprawiać, będziesz potrzebować przede wszystkim wygodnego stroju oraz maty. Niekiedy warto się też zaopatrzyć w inne rekwizyty, na przykład klocki czy paski, które są pomocne zwłaszcza dla początkujących joginów o słabszej elastyczności.

Jaki rodzaj jogi wybrać? To zależy!

Nie wiesz, jaki rodzaj jogi wybrać? Możliwości jest wiele, dlatego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zajęć próbnych. Pamiętaj, że liczy się nie tylko dobór odpowiedniego stylu. Należy też zwrócić uwagę m.in. na kwalifikacje, styl nauczania i doświadczenie instruktora.

Polecane rodzaje jogi dla początkujących to m.in. Iyengar joga, a także Bikram lub Vinsaya joga. Klasyczne rodzaje jogi wydają Ci się mało interesujące? Dobrym pomysłem dla wysportowanych będą także odmiany, które wykorzystują elementy akrobatyki, na przykład Acro joga. Jeśli spodobają Ci się zajęcia i będziesz szukać okazji do rozwoju, w przyszłości możesz wypróbować inne typy jogi. Może to być np. tradycyjna, łagodna Sivananda joga albo dynamiczna Ashtanga joga. Najważniejsze to zacząć. Kto wie, dokąd zaprowadzi Cię ta droga!

Podobne artykuły:

Polecane

pixel