RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Trening obwodowy – przygotuj się na szybkie efekty

Piękne ciało, dobra kondycja i zdrowie to marzenie chyba każdego człowieka na tej planecie. Odpowiednie diety, rezygnacja z używek i ćwiczenia fizyczne to najlepsze metody by cieszyć się długim życiem, dobrym zdrowiem i urodą. Co jednak zrobić gdy harmonogram dnia pęka w szwach i wciśnięcie tam jeszcze codziennych ćwiczeń spowoduje wszystko rozleci się jak domek z kart? Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku może być tak zwany trening obwodowy.

Trening obwodowy – przygotuj się na szybkie efekty

Na czym polega trening obwodowy?

Mówiąc bardzo ogólnie chodzi tutaj o intensywne i dynamiczne połączenie treningu aerobowego i siłowego w tak zwanych „obwodach”. Normalny trening zwykle zakłada pewien czas na wykonywanie konkretnego ćwiczenia – na przykład półgodzinny trening na orbiterze – po którym następuje przerwa na odpoczynek. W przypadku ćwiczeń obwodowych zestawia się ze sobą kilka różnych ćwiczeń wykonywanych w krótkich seriach (nawet 30 sekundowych) bez przerw pomiędzy nimi. Oznacza to, że przykładowo można przez minutę ćwiczyć przysiady po to by natychmiast po nich przejść do krótkiego ćwiczenia z hantlami, po którym od razu przechodzimy do biegu na bieżni, itd. Odpoczynek następuję dopiero po wykonaniu pełnego obwodu, czyli całego zestawu zaplanowanych ćwiczeń. Po krótkiej przerwie powtarzany jest cały obwód. Dwa czy trzy takie powtórzenia składają się na cały trening.

Czy trening obwodowy jest warty uwagi?

Zdecydowanie tak – intensywne ćwiczenia w krótkich seriach to idealny sposób na uzyskanie szybkich efektów bez konieczności wielogodzinnego przesiadywania na siłowni. Być może nie jest to propozycja idealna dla kulturystów pragnących wygrywać złote medale n olimpiadach, ale wszystkim osobom pragnącym zachować zdrowie i urodę można z pewnością go polecić. Dzięki temu, ze wszystkie ćwiczenia jakie wchodzą w skład obwodu możemy dobrać samodzielnie (lub skorzystać ze specjalistycznych poradników) jest to metoda, która nadaje się dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy kondycji.

Trening obwodowy dla znudzonych

Ćwiczenia obwodowe mają także zbawienne działanie na psychikę. Ich dynamiczny i zmienny charakter jest ich ogromną zaletą z racji tego, że nie ma w ich przypadku zagrożenia znudzeniem lub rutyną. Półgodzinne wyciskanie sztangi lub ćwiczenia na atlasie może zmienić się w prawdziwą drogę przez mękę i wyczekiwania na to by w końcu seria się skończyła. Trening odwodowy zmienia się co chwilę i nie daje nawet możliwości by myśleć o nudzie – cała koncentracja skupia się na szybkim i prawidłowym wykonaniu ćwiczenia oraz sprawnym przejściu do następnego. Z tego powodu poleca się takie ćwiczenia także osobom trenującym zawodowo jako odmianę i sposób na rutynę w siłowni. A dla ludzi ze słomianym zapałem lub szybko nudzących się monotonnymi czynnościami to wręcz wymarzona metoda ćwiczeń.

Jak opracować swój trening odwodowy?

To chyba największy problem w tej metodzie ćwiczenia – nie każdy jest w stanie szybko i konkretnie ocenić jakie ćwiczenia będą najlepsze w konkretnym obwodzie. Można spróbować na początek po prostu wykorzystać swoje ulubione ćwiczenia, które do tej pory wykonywaliśmy w długich i nużących seriach. Jeżeli przykładowo ktoś korzystał z bieżni, hantli i wykonywał brzuszki, to nie ma żadnych przeszkód w tym by robił to nadal, ale w krótszych i mocno zintensyfikowanych obwodach. Czyli zamiast półgodzinnego ćwiczenia na bieżni w jednym podejściu zastosować krótkie serie po pięć minut łączone z trwającymi tyle samo sesjami ćwiczeń z hantlami i brzuszkami. Ważne jest jednak by pamiętać o maksymalnym zróżnicowaniu partii ciała, które będziemy na zmianę ćwiczyć. Chodzi o to, intensywnie pracujące mięśnie przy jednym ćwiczeniu, odpoczywały nieco przy innym - skupionym na innej partii ciała. Czyli po bieżni angażującej nogi można przejść do podciągania na drążku, gdzie mięśnie nóg nieco odsapną.

Trening obwodowy – w domu czy na siłowni?

Trening obwodowy ma tą zaletę, że w praktyce można go dopasować do każdych warunków. Ćwiczenia w obwodzie można w zależności od miejsca i czasu modyfikować i zamieniać na takie, których wykonanie w danej chwili jest możliwe. Oznacza to, że spokojnie można trenować obwodowo w domu. Niemniej jednak siłownia daje nieco więcej możliwości – profesjonalny sprzęt i urządzenia pozwalają na nieco więcej swobody i znaczenie szerszy zakres ćwiczeń. W praktyce zatem powinniśmy raczej korzystać z sali do ćwiczeń, ale jeżeli czas na to nie pozwala – lepiej poćwiczyć bez specjalistycznego sprzętu w domu niż w ogóle zrezygnować z treningu.

pixel