RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Forma na lato – czy da się zrobić ją w miesiąc?

Data dodania: 2024-06-06 | Data modyfikacji: 2024-06-06 | Autor: Marbo Sport

Marzysz o tym, żeby zrobić formę na lato i pokazać wyrzeźbione ciało na plaży? Spójrzmy prawdzie w oczy: jeśli dotychczas brakowało w Twoim życiu regularnych ćwiczeń, ciało jak ze “Słonecznego patrolu” będzie na razie nieosiągalne. Z pomocą odpowiedniej diety i planu treningowego Twoja wakacyjna sylwetka może prezentować się jednak zdecydowanie lepiej. Podpowiadamy, jak wprowadzić w życie efektywne treningi na lato, które pozwolą Ci znacząco schudnąć w miesiąc i przy okazji poprawią ogólną rzeźbę ciała.

Forma na lato
 1. Jak schudnąć do wakacji lub zbudować mięśnie na lato?
 2. Zmiana sylwetki na lato w miesiąc lub dwa – czy to możliwe?
 3. 6 kroków, które pomogą zrobić formę na wakacje
 4. Ustal konkretne i realistyczne cele treningowe
 5. Dieta – forma na lato nie zrobi się bez jadłospisu
 6. 3. Regularny trening – podstawa w dążeniu do fit sylwetki
 7. 4. Suplementacja – wspomóż organizm w budowaniu formy na lato
 8. Rzeźba – wyeksponuj mięśnie na plaży
 9. Regeneracja – zachowaj umiar i głowę

Jak schudnąć do wakacji lub zbudować mięśnie na lato?

Przygotowanie sylwetki na lato to wyzwanie. Pytanie brzmi: jak zabrać się za robienie formy? Jeśli chcesz poprawić sylwetkę na wakacje, najważniejsza jest motywacja do ćwiczeń i wytrwałe dążenie do celu. Forma na lato nie zrobi się sama, trzeba do tego ćwiczeń i diety. Przygotowując plan treningowy na lato, pamiętaj, żeby stawiać sobie realistyczne cele – dzięki temu unikniesz zniechęcenia. Dbaj też o mierzenie postępów, to podtrzyma motywację.

Zmiana sylwetki na lato w miesiąc lub dwa – czy to możliwe?

Chcesz na plaży pochwalić się smukłym ciałem lub umięśnionym torsem. Ale czy zmiana sylwetki w miesiąc jest realna? Całkowita metamorfoza w tak krótkim czasie jest niemożliwa, ale w ciągu kilku tygodni możesz wypracować jędrniejsze i smuklejsze ciało oraz wyeksponować mięśnie. Warunkiem jest ustalenie dobrego planu i trzymanie się go. Dzięki temu będziesz w dobrej formie na lato, a zdrowe nawyki zaprowadzą Cię w stronę idealnej sylwetki.

6 kroków, które pomogą zrobić formę na wakacje

Wiesz już, że chcesz zrobić formę na wakacje. Czas na pracę nad jadłospisem i planem treningowym! Omówimy dla Ciebie 6 kroków, uwzględniających dietę i najlepsze ćwiczenia na plażową sylwetkę. Dzięki nim będziesz świetnie wyglądać latem.

1. Ustal konkretne i realistyczne cele treningowe

Forma na lato

Pierwszym krokiem, by osiągnąć formę na lato, jest ustalenie celów treningowych. Chcesz zrzucić kilogramy przed latem, czy może zbudować mięśnie w konkretnych obszarach ciała? Konkretnym celem może być utrata określonej liczby kilogramów.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Żeby zrzucić kilogramy przed latem i poprawić sylwetkę, konieczna jest redukcja tkanki tłuszczowej. Zastanów się, ile chcesz ważyć, ale pamiętaj, że zbyt szybkie odchudzanie nie tylko nie sprzyja zdrowiu, ale też wpływa negatywnie na wygląd skóry. Wystarczająco szybka utrata wagi to maksymalnie 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Budowanie mięśni

Jeśli pracując nad formą na lato, chcesz skupić się na mięśniach, za cel możesz obrać poprawę wyglądu konkretnych obszarów ciała, na przykład pracę nad wyrzeźbieniem mięśni brzucha czy ramion. Możesz również chcieć zwiększyć ogólną masę mięśniową kosztem tkanki tłuszczowej.

2. Dieta – forma na lato nie zrobi się bez jadłospisu

Jak zrobić formę na lato? Żeby mieć szczupłe ciało na wakacjach i nie tylko, konieczne są zdrowe nawyki żywieniowe i przemyślany jadłospis, który pomoże osiągnąć cel treningowy.

Deficyt kaloryczny

Jeśli Twoja wymarzona plażowa sylwetka oznacza zrzucenie kilku kilogramów, podstawą jest deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż zostanie spalone. Dzięki utrzymaniu ujemnego bilansu możliwe jest stopniowe zmniejszanie masy ciała.

Solidna podaż białka

Przygotowując formę na lato, pamiętaj o dostarczaniu dużej ilości białka, zwłaszcza jeśli chcesz więcej ćwiczyć. To budulec naszych mięśni, ponadto sprawia, że posiłki są bardziej sycące, co zmniejsza chęć podjadania.

Zdrowe węglowodany i tłuszcze

Forma na lato

Niezbędne jest codzienne spożywanie węglowodanów złożonych, na przykład w postaci pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także dobrych źródeł tłuszczu m.in. pochodzących z orzechów, nasion i oliwek.

Nawodnienie

Bez właściwego nawodnienia wymarzona sylwetka na lato pozostanie w sferze marzeń. Zadbaj o picie dużej ilości wody, możesz też sięgać po świeżo wyciskane soki i koktajle.

3. Regularny trening – podstawa w dążeniu do fit sylwetki

Forma na lato bez regularnego treningu? To niemożliwe! Jeśli jeszcze nie ćwiczysz, znajdź aktywność, która sprawia Ci przyjemność i pomoże osiągać cele, a następnie jak najszybciej rozpocznij treningi.

Cardio

Ćwiczenia cardio są jedną z najzdrowszych form aktywności, a przy tym znacznie ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Do tej grupy należy między innymi: marszobieg, nordic walking, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na trenażerze eliptycznym, taniec czy aerobik. Takie ćwiczenia ułatwiają odchudzanie, budują kondycję i poprawiają samopoczucie. To idealny trening na lato!

Trening siłowy

Jeśli fit sylwetka na lato oznacza dla Ciebie jędrne ciało lub nawet widoczne mięśnie, pamiętaj o treningu siłowym, wykorzystującym hantle, sztangi, sprzęty, gumy oporowe lub ciężar własnego ciała. Ćwiczenia na rzeźbę pomogą Ci zbudować i utrzymać mięśnie, a także zadbać o siłę i wytrzymałość.

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)

Trening HIIT, czyli interwałowy charakteryzuje się dużą intensywnością i przynosi najszybsze efekty, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu. Dzięki niemu idealna forma na lato będzie w Twoim zasięgu. Podczas tego treningu przeplata się ćwiczenia o bardzo wysokiej intensywności z ćwiczeniami znacznie spokojniejszymi.

4. Suplementacja – wspomóż organizm w budowaniu formy na lato

Wakacyjna sylwetka będzie łatwiejsza do osiągnięcia, jeśli wspomożesz organizm i sięgniesz po suplementy. Pamiętaj jednak, że ich stosowanie warto skonsultować ze specjalistą żywienia lub lekarzem.

Forma na lato

Odżywka białkowa

Jeśli nie masz pewności, że dostarczasz z dietą wystarczającej ilości białka, sięgnij po odżywkę. To wygodny sposób, żeby szybko podbić białko i przyspieszyć wzrost masy mięśniowej.

Kreatyna

Suplementacja dla sportowców obejmuje też kreatynę, która poprawia wydajność i przyspiesza wzrost mięśni. Warto po nią sięgnąć, żeby zwiększyć efektywność treningów o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Kofeina i tauryna

Połączenie kofeiny i tauryny stosuje się, żeby zwiększyć energię i wytrzymałość podczas intensywnych ćwiczeń, na przykład biegania.

5. Rzeźba – wyeksponuj mięśnie na plaży

Ćwiczenia na rzeźbę pozwolą Ci dodatkowo podkreślić mięśnie, które chcesz zaprezentować na plaży. Wykorzystaj do tego ćwiczenia wielostawowe i izolacyjne.

Ćwiczenia wielostawowe angażujące duże partie mięśni

Ćwiczenia wielostawowe angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, dlatego są niezwykle skuteczne podczas treningu całego ciała. Należą do nich m.in.:

 • przysiady,
 • martwy ciąg,
 • wyciskanie sztangi w leżeniu,
 • podciąganie.

Ćwiczenia izolacyjne wybranych partii

Ćwiczenia izolacyjne skupiają się na konkretnych partiach mięśni, które chcesz wyrzeźbić. Do tej grupy zaliczają się m.in.:

 • uginanie ramion z hantlami,
 • wznosy nóg w zwisie i w leżeniu,
 • unoszenie bioder (glute bridge i hip thrust),
 • odwodzenie nóg na boki.

6. Regeneracja – zachowaj umiar i głowę

Regeneracja jest niezbędnym elementem planu treningowego. Bez niej szybko przemęczysz mięśnie, a nawet możesz doprowadzić się do kontuzji.

Odpoczynek

Odpoczynek między seriami i dniami treningów jest niezbędny dla zachowania zdrowia i motywacji. To właśnie okresy regeneracji są kluczowe dla odbudowy i wzrostu mięśni, zapobiegają też przetrenowaniu.

Forma na lato

Sen

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia, a często bywa niedoceniany w kontekście treningów i poprawy formy. Chociaż zapotrzebowanie na sen może być różne, zaleca się, żeby dorosły człowiek spał 7-8 godzin na dobę.

Plażowa sylwetka z pomocą trenera i dietetyka

Piękna sylwetka na wakacje to dla Ciebie za duże wyzwanie? Jeśli budżet na to pozwala, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Wsparcie dietetyczne i trener personalny to przepis na szybkie efekty. Wprowadzając zdrowe nawyki i ucząc się poprawnego wykonywania ćwiczeń, masz szansę osiągnąć plażową sylwetkę i długofalowo poprawić swój wygląd.

Przykładowy plan treningowy na lato

Zaczynając treningi, budujesz bazę, a następnie intensyfikujesz ćwiczenia. Niedzielę zostaw na odpoczynek, możesz wybrać się wtedy na spacer.

Tydzień 1-2

 • Poniedziałek: wybrany trening cardio – 30 min
 • Wtorek: trening siłowy (nogi: przysiady, martwy ciąg, wykroki) – 45 min
 • Środa: rozciąganie lub joga – 30 min
 • Czwartek: HIIT – 20 min
 • Piątek: trening siłowy (góra: wyciskanie sztangi, podciąganie, wiosłowanie) – 45 min
 • Sobota: cardio – 30 min

Tydzień 3

 • Poniedziałek: cardio – 30 min
 • Wtorek: trening siłowy z większym obciążeniem (nogi: przysiady, martwy ciąg) – 50 min
 • Środa: rozciąganie lub joga – 30 min
 • Czwartek: HIIT – 25 min
 • Piątek: trening siłowy z większym obciążeniem (góra: wyciskanie sztangi, podciąganie, wiosłowanie) – 50 min
 • Sobota: cardio – 30 min

Tydzień 4

 • Poniedziałek: cardio – 30 min
 • Wtorek: trening siłowy z większym obciążeniem (nogi: przysiady, martwy ciąg, wykroki) – 50 min
 • Środa: rozciąganie lub joga – 30 min
 • Czwartek: HIIT – 30 min
 • Piątek: trening siłowy z większym obciążeniem (góra: wyciskanie sztangi, podciąganie, wiosłowanie) – 50 min
 • Sobota: cardio – 45 min

Przykładowy jadłospis na zdrową, plażową sylwetkę

Tydzień 1

Poniedziałek

 • Omlet z warzywami
 • Sałatka z kurczakiem
 • Pieczony łosoś z warzywami

Wtorek

 • Koktajl mleczny ze szpinakiem i owocami
 • Quinoa z kurczakiem i warzywa
 • Sałatka grecka

Środa

 • Owsianka z siemieniem lnianym, bananem i migdałami
 • Makaron pełnoziarnisty z tofu i brokułami
 • Filet z kurczaka, pieczone bataty i sałatka warzywna

Czwartek

 • Jogurt naturalny z owocami i orzechami
 • Tosty z awokado i jajkiem
 • Ciecierzyca w sosie pomidorowym i brązowy ryż + sałatka

Piątek

 • Omlet z szynką, papryką, serem
 • Sałatka z tuńczykiem, ciecierzycą, jajkiem
 • Pieczony dorsz i warzywa z kaszą jaglaną

Sobota – to samo co w poniedziałek.

Niedziela – to samo co we wtorek.

Tydzień 2

Poniedziałek

 • Jajka sadzone z awokado i pomidorami
 • Sałatka z tofu, orzechami i pomarańczą
 • Kurczak grillowany, brokuły, bataty

Wtorek

 • Chia pudding z truskawkami
 • Sałatka z ciecierzycą, papryką i kukurydzą
 • Pieczone warzywa, quinoa i biała fasola
Forma na lato

Środa

 • Omlet ze szpinakiem, pomidorami i tofu
 • Tosty z awokado i jajkiem
 • Indyk z warzywami i kaszą gryczaną

Czwartek

 • Owsianka z malinami i migdałami
 • Sałatka z fasolą, pomidorem i ogórkiem
 • Dorsz pieczony z warzywami na parze

Piątek

 • Jogurt z kiwi i płatkami owsianymi
 • Tuńczyk z fasolą czerwoną i jajkiem
 • Kurczak pieczony z batatami, sałata

Sobota – to samo co w poniedziałek.

Niedziela – to samo co we wtorek.

Nawet jeśli nie osiągniesz idealnej wakacyjnej sylwetki, warto spróbować!

Martwisz się, że fantastyczna forma na wakacje, płaski brzuch i idealna plażowa sylwetka są poza Twoim zasięgiem? Jeśli weźmiesz się do pracy teraz, do lata z pewnością będą już widoczne pierwsze efekty, a Twoje samopoczucie znacząco się poprawi. Ćwicząc regularnie i dbając o zdrowe odżywianie, prędzej czy później osiągniesz swój cel. Nie czekaj i zacznij od razu!

Podobne artykuły:

Polecane

pixel